Ruszyła gra o 80 mln zł dla klastrów

AJ
21-03-2011, 14:35

Wystartowała rywalizacja o kawałek z tortu wartego 80 mln zł. Pieniądze na budowę powiązań kooperacyjnych zgarną innowacyjne firmy, które nie boją się współpracy. W tym roku po raz pierwszy można walczyć o dotacje na powiązania na wczesnym etapie rozwoju.

Od dziś do 27 maja firmy, które nie boją się współpracy mogą startować po dofinansowanie w ramach działania 5.1 „Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Zgodnie z przepisami, które obowiązują od tego roku dofinansowanie popłynie także na powiązania we wczesnej fazie rozwoju. To dobra wiadomość dla dopiero powstających klastrów (dojrzałe klastry w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki), które dotąd z konkursu odpadały w przedbiegach.


Na co można dostać dofinansowanie?
- rozwój powiązań kooperacyjnych we wczesnej fazie o profilu technologicznym lub przemysłowym w celu:
•    stworzenia warunków techniczno-organizacyjnych funkcjonowania powiązania kooperacyjnego,
•    opracowania wspólnej strategii rozwoju powiązania kooperacyjnego i jej wdrażania co najmniej przez okres równy okresowi trwałości projektu
Dofinansowanie może zostać przyznane na projekty polegające na zakupie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, mające charakter szkoleniowy i doradczy oraz na koszty osobowe i administracyjne.
- fazę rozwoju powiązań kooperacyjnych  na celu przygotowanie wspólnego produktu i/lub usługi o charakterze innowacyjnym i ich wprowadzenie na rynek.
W tym przypadku dofinansowanie może zostać przyznane na projekty o charakterze inwestycyjnym, doradczym, szkoleniowym oraz na projekty z zakresu badań przemysłowych lub prac rozwojowych oraz współpracy międzynarodowej powiązania kooperacyjnego oraz na koszty osobowo-administracyjne.


Kto może dostać dotacje?
O dofinansowanie z Działania 5.1 może ubiegać się koordynator powiązania kooperacyjnego:
1.    działający w formie: fundacji, stowarzyszenia zarejestrowanego, spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, organizacji badawczej, oraz organizacji przedsiębiorców
2.     spełniający warunki określone w § 27, §27a ust 1-3 i § 28 ww. Rozporządzenia.

Ile pieniędzy jest do podziału?
80 mln zł

Na jakie wsparcie można liczyć?

Poziom dofinansowania (intensywność wsparcia) wynosi do 100 proc. wydatków kwalifikowanych.

Maksymalna kwota dofinansowania na jeden projekt?
- na wczesna fazę rozwoju powiązania do 2 mln zł,
- na fazę rozwoju powiązania, w tym na:
1.    20 milionów złotych w części dotyczącej wydatków inwestycyjnych,
2.    5 milionów złotych w części dotyczącej wydatków na badania przemysłowe lub prace rozwojowe,
3.    400 tysięcy złotych w części dotyczącej wydatków na doradztwo,
4.    1 milion złotych w części dotyczącej wydatków na szkolenia,
5.    600 tysięcy złotych w części dotyczącej ekspansji rynkowej powiązania

Szczegóły techniczne:

Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać poprzez internetowy generator wniosków dostępny na stronie www.parp.gov.pl,

PARP może wstrzymać nabór wniosków, jeżeli łączna kwota dofinansowania w ramach złożonych wniosków osiągnie 130 proc. alokacji przewidzianej na nabór. Informacja o planowanej dacie wstrzymania naboru wniosków będzie zamieszczona na stronie internetowej PARP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ruszyła gra o 80 mln zł dla klastrów