Ruszyło kolejne wsparcie w starcie

opublikowano: 01-08-2019, 22:00

Na preferencyjne pożyczki na start biznesu mogą liczyć m.in. studenci, absolwenci i bezrobotni. Do wydania jest 110 mln zł.

Do instytucji finansowych trafiła kolejna pula pieniędzy na pożyczki z programu „Pierwszy biznes — Wsparcie w starcie”. Tym razem jest to 110 mln zł. Dzięki pożyczkom można sfinansować założenie działalności gospodarczej lub utworzenie miejsca pracy. Pożyczkobiorcy mogą korzystać także z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa. Finansowanie odbywa się na preferencyjnych warunkach. O pieniądze mogą ubiegać się studenci, absolwenci, bezrobotni, osoby powracające z zagranicy, opiekunowie osób niepełnosprawnych, ale także m.in. żłobki i kluby dziecięce oraz podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych.

— Na utworzenie własnej działalności gospodarczej oferujemy do 99 tys. zł na 7 lat z preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 0,18 albo 0,44 proc. Przy czym to niższe oprocentowanie jest dostępne dla podmiotów, które świadczą usługi związane z rehabilitacją lub opieką nad małymi dziećmi w postaci żłobków lub klubów dziecięcych — podkreśla Magdalena Typa, dyrektor Departamentu Programów Europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Dodaje, że przedsiębiorstwa, które chciałyby zatrudnić osobę bezrobotną, mogą też skorzystać z pożyczki do kwoty 29 tys. zł z okresem spłaty do 3 lat. W obu przypadkach nie trzeba dysponować wkładem własnym. Aby ubiegać się o wsparcie, trzeba zwrócić się do instytucji, które pośredniczą w udzielaniu pożyczek. Są to Lubelska Fundacja Rozwoju, Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego oraz Fundacja Rozwoju Śląska. W ciągu kolejnych 2-3 miesięcy katalog instytucji oferujących wsparcie na preferencyjnych warunkach poszerzy się, bo BGK prowadzi postępowanie przetargowe na wybór kolejnych pośredników. Program „Pierwszy biznes — Wsparcie w starcie” jest finansowany z pieniędzy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wsparciem zarządza BGK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane