Ruszyło śledztwo w sprawie dascoina

opublikowano: 02-10-2018, 22:00

Kryptowaluta, w którą zainwestowało kilkanaście tysięcy Polaków, może okazać się bezwartościowa. Prokuratura bada, czy nie doszło do oszustwa

Kilka dni temu prokuratura wszczęła śledztwo związane z kryptowalutą dascoin. Dascoin trafił pod lupę warszawskiej prokuratury na wniosek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Fundacji Trading Jam w grudniu zeszłego roku. Za globalnym projektem stoi firma CL Singapure Pte. Ltd. (Netleaders).

PUNKT WIDZENIA:
PUNKT WIDZENIA:
Zdaniem Michaela Mathiasa, na sukces dascoina pracuje wielu Polaków, a jego autorska kryptowaluta cieszy się dużą popularnością w Polsce. Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o znacznej wartości osób inwestujących w dascoina na terenie całego kraju.
Fot. Marek Wiśniewski

— Prowadzimy śledztwo w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o znacznej wartości osób na terenie całego kraju. Za pośrednictwem strony internetowej sprzedawano im wiele produktów i usług, w tym licencję na wydobycie kryptowaluty o nazwie dascoin — mówi Łukasz Łapczyński, prokurator i rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Z informacji, których udzielił naszej redakcji rzecznik warszawskiej prokuratury wynika, że — w ocenie śledczych — klientów wprowadzano w błąd, sprzedając im rzekomo wartościowe produkty (art. 286 § 1 Kodeksu karnego w związku z art. 294 § 1). Zdaniem prokuratury, model wynagradzania osób zachęcających do przystąpienia do ekosystemu dascoin „miał charakter systemu promocyjnego piramida” — zysk konkretnego uczestnika był bezpośrednio uzależniony od wpłat osób, dołączających w późniejszym terminie. W Polsce schemat Ponziego (piramida finansowa) jest zabroniony.

Ponadto, za pranie brudnych pieniędzy (czyli przekazywanie m.in. środków płatniczych, instrumentów finansowych czy papierów wartościowych, pochodzących z przestępstwa, w celu utrudnienia stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia lub namierzenia), grozi kara pozbawienia wolności od 6 do 8 lat. Jeśli sprawca działa w porozumieniu z innymi osobami to od roku do 10 lat (art. 299 § 1 i 5 kk).

Iluzoryczna inwestycja

Ile osób mogło skusić się na inwestycję w dascoina? Jak dowiedziała się redakcja „PB” w dascoina zainwestowało co najmniej 12 tys. Polaków.

— W tej chwili trudno oszacować i podać konkretne liczby oraz kwoty. Postępowanie jest na etapie gromadzenia materiału dowodowego — mówi Łukasz Łapczyński.

Praktycznie cały handel dascoinem toczy się za pośrednictwem jednej giełdy kryptowalutowej — Coinfalkon. Według indeksu Coinmarketcap, agregującego dane z giełd, wartość tej kryptowaluty wynosi obecnie 0,03 USD. Zdaniem naszego informatora, na fali zeszłorocznych rekordowych wzrostów na bitcoinie, najpopularniejszym coinie, internauci zainwestowali w licencje na wydobycie dascoina około 200 mln USD. Inwestorzy płacili za pakiety licencyjne bitcoinami. Warto dodać, że w grudniu cena za jedno BTC sięgała 20 tys. USD.

Siła marketingu

Zapytaliśmy Michaela Mathiasa, twórcę dascoina, ilu Polaków dołączyło do projektu. — Nie podam tej liczby z głowy. Wiem, że w całym naszym ekosystemie jest około 150 tys. kont. Nie pamiętam dokładnej liczby w odniesieniu do każdego kraju. Mamy dostęp do tych informacji, ale nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć — mówi Michael Mathias.

Jak twierdzi, zna się na finansach, bowiem pracował m.in. w T. Rowe Price i American Express.

Zdaniem Mathiasa, dascoin to połączenie niemieckiej inżynierii i amerykańskiego marketingu. Warto przypomnieć, że CL Singapure, właściciele platformy Netleaders umożliwiającej dostęp do ekosystemu dascoina, w zeszłym roku zorganizowali w Warszawie dwa eventy — w lipcu i listopadzie. W wydarzeniach wzięło udział kilka tysięcy osób, w tym zagraniczni goście i polscy celebryci. Tego typu huczne konferencje singapurska firma organizuje również poza Polską. Według naszego informatora spółka wydała na nie około 6 mln EUR.

W kuluarach mówi się, że Netleaders nie chce już promować dacoina. Michael Mathias zaprzecza tym nieoficjalnym doniesieniom. Co więcej, twórca dascoina nie zamierza wycofać się z Polski. Zapewnia, że jego hybrydowa kryptowaluta (kontrolowana przez firmę, podczas gdy takie coiny jak bitcoin sa zdecentralizowane), nie zniknie z rynku.

Zbuntowany analityk

Od Netleaders i dascoina odcina się Daniel Dąbek, analityk, który promował kryptowalutę podczas warszawskich eventów. Dwa miesiące temu ostrzegał na Twitterze przed inwestycją w dascoina, zarzucając liderowi projektu niekompetencję.

Na początku września zmarła Anna Hejka, prawa ręka Michaela Mathiasa, która swoją twarzą firmowała jego kryptowalutę. To założycielka wielu firm oraz szefowa funduszy buyoutowych oraz VC w USA, Azji i w Polsce. Na profilu Netleaders na platformie społecznościowej LinkedIn relacjonowany był jej pogrzeb.

 

Głośne upadki

Na kryptomodzie interes próbowali zrobić m.in. twórcy bitconnet i onecoina, hybrydowych kryptowalut. Bitconnet (BCC) pojawił się na rynku w 2016 r. Jego twórcy pozyskali wstępne finansowanie, organizując tzw. ICO. Inwestorom obiecywano wysokie, około 40-procentowe zyski, wygradzani byli za zachęcanie do inwestycji kolejnej osoby. Prowizja uzależniony była od kolejności przystąpienia do ekosystemu. Szacuje się, że na BCC inwestorzy stracili miliardy USD. Projekt upadł, a twórcy BCC uruchomili kolejne ICO pod szyldem BitConnect X. Początki onecoina sięgają 2014 r. Jego twórcy próbowali zbić kokosy, kreując coina na podobieństwo bitcoina, najpopularniejszej cyfrowej waluty. Onecoina sprzedawano razem z pakietem edukacyjnym. Najdroższy kosztował blisko 19 tys. EUR. Onecoina promowano podczas hucznych eventów. W styczniu zeszłego roku do siedziby firmy Onecoin w Sofii weszły bułgarskie organy ścigania i w związku z podejrzeniem o działalność przestępczą zabezpieczyły sprzęt komputerowy.

W sierpniu 2017 r. natomiast włoski urząd antymonopolowy (AGCM) nazwał onecoina schematem Ponziego i nałożył na niego grzywnę w wysokości 2,5 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane