Rynek akcji pozornie odzyskuje równowagę

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 31-07-2007, 00:00

Poniedziałek nie przyniósł rozstrzygnięć. Nadal nie wiadomo, jaka może być koniunktura na GPW. Podobnie jak na rynku walutowym, wskaźniki wahały się wokół poziomów z piątku. Trudno mówić o jakimś uspokojeniu. Rynki ciągle próbują szukać sygnałów, że wydarzenia z ostatnich dni to tylko korekta, a nie koniec hossy. Na razie ich nie znalazły, choć dowodów przemawiających za drugim scenariuszem też brak. Giełdą nadal będzie więc rządzić strach.

Sytuacja na GPW uspokoiła się jednak na tyle, że znów zaczęły się harce na akcjach ulubieńców gorącego kapitału. Na tle rynku wyróżniał się najsłabszy ostatnio indeks sWIG80. Straty z ostatnich dni odrabiał MCI, któremu wystarczyło skokowe podwyższenie prognoz. FAM zyskiwał po planach upublicznienia spółki zależnej. Sporym popytem cieszyły się też papiery, w których głównym inwestorem jest Elżbieta Sjöblom. Jak zwykle, bez znanego powodu.

Rozkręca się sezon raportów kwartalnych. Dziś wyniki podadzą BRE Bank i TP. Bank, znany z dynamiki, może pozytywnie zaskoczyć, jak wcześniej Millennium. Sukcesem telekomu będzie tymczasem choćby powtórzenie ubiegłorocznych 571 mln zł zysku. Ostatnie miesiące rozbudziły apetyty na udane wyniki finansowe. Dotyczy to zwłaszcza spółek budowlanych. Wczorajsze dane z Budimeksu spotkały się z zasłużoną karą ze strony rynku. Dla pozostałych reprezentantów sektora nie powinny być jednak żadną wskazówką. Kontrolowana przez Hiszpanów firma od lat cierpi z powodu nieroztropnie podpisywanych w przeszłości umów.

Przy obecnej niepewności na rynku ważniejsze od raportów będą dla GPW jednak dane z zagranicy. We wtorek będzie ich prawdziwy wysyp w Europie, Japonii, ale przede wszystkim w USA. Trwalszy kierunek indeksy będą mogły więc obrać po 14.30, gdy poznamy m.in. wydatki Amerykanów i aktywność ich sektora wytwórczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek akcji pozornie odzyskuje równowagę