Rynek alternatywny jest już w Lublinie

Adrian Boczkowski
opublikowano: 14-10-2009, 00:00

Nie wiesz, co może Ci dać NewConnect? Zobacz, jak dzięki niemu rozwijają się inni.

Nie wiesz, co może Ci dać NewConnect? Zobacz, jak dzięki niemu rozwijają się inni.

Po Tarnowie, Gdyni, Olsztynie i Rzeszowie NewConnect zawitał dziś do Lublina. To kolejne miasto na mapie spotkań lokalnych przedsiębiorców ze specjalistami rynku kapitałowego w ramach seminariów "NewConnect — rynek giełdowy dla sektora MSP". Rejestracja oraz informacje o kolejnych spotkaniach, które organizuje "Puls Biznesu" wraz z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, znajdują się na stronie bbp.pb.pl/nc.aspx.

NewConnect to rynek akcji stworzony przez GPW dla małych i średnich spółek, nawet tych, które powstały niedawno. Umożliwia dość szybkie i tanie zdobycie kapitału na skokowy rozwój i realizację ciekawych projektów. Pod tym względem jest to też atrakcyjne miejsce dla inwestorów, którzy mają okazję do łatwego dywersyfikowania portfeli o spółki, które bez NewConnect pozostałyby w większości niepublicznymi. Największym zainteresowaniem cieszą się innowacyjne przedsięwzięcia. NewConnect daje dodatkowo spółkom więcej niż finansowanie długiem. Nie chodzi przy tym jedynie o to, że dług trzeba zwrócić.

— Spójrzmy na konkretne przykłady. Czeski Photon Energy, który chce być liczącym się producentem prądu z energii słonecznej, uzyskał na rozwój 2,2 mln zł. Obecność na NC daje mu oprócz tego przejrzystość działania i wiarygodność wobec kontrahentów oraz promocję nowatorskiej branży i samej spółki. Centrum Klima (systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne) i MW Trade (obrót wierzytelnościami służby zdrowia) potraktowały NewConnect jako etap w wejściu na główny rynek GPW — mówi Andrzej Szurek, który z ramienia Giełdy Papierów Wartościowych zachęca nieduże spółki do wykorzystania szans, jakie stwarza rynek alternatywny.

Wprowadzenie niedużej spółki na NewConnect najczęściej wiąże się z jej przekształceniem w spółkę akcyjną. To rodzi konieczność powołania rady nadzorczej. Nie ma jednak zagrożenia utraty wpływu na działalność spółki.

— Rada nie ma prawa wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Trzeba natomiast pamiętać, że w nadzorze nie może zasiadać członek zarządu (także spółki zależnej), prokurent czy zatrudniona w spółce główna księgowa i prawnik — zaznacza dr Tomasz Sójka, partner zarządzający kancelarii adwokackiej Sójka Maciak.

O tym, jak w praktyce przebiega proces wejścia na NewConnect, ile kosztuje i jak wycenia się spółkę, opowie uczestnikom spotkania Anna Domeredzka, członek zarządu Capital One Advisers. Wiedzę teoretyczną zilustruje rzeczywistymi studiami przypadków spółek Centrum Klima oraz Krynicki Recykling.

14 października 2009 r. Lublin, Hotel Mercure, Al. Racławickie 12

29 października 2009 r. Poznań, Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20

6 listopada 2009 r.

Łódź, Hotel Campanille, ul. Piłsudskiego 27

23 listopada 2009 r. Katowice, Novotel, al. Roździeńskiego 16

24 listopada 2009 r., Wrocław, Hotel Campanille, ul. Jagiełły 7

1 grudnia 2009 r.

Warszawa, GPW, sala NewConnect, ul. Książęca 4

Więcej na stronie bbp.pb.pl/nc.aspx

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane