Czytasz dzięki

Rynek analiz finansowych czeka rewolucja

opublikowano: 29-03-2017, 15:02
aktualizacja: 29-03-2017, 15:03

Wejście w życie dyrektywy MIFID II pomoże podmiotom niezależnym od banków rozpychać się na rynku analiz finansowych, donosi na stronie internetowej agencja Reuters.

Traderzy
Zobacz więcej

Traderzy Bloomberg

Wejście w życie MIFID II, planowane na styczeń 2018 r., zamiesza na rynku analiz finansowych, wynika z szacunków firmy Quinlan & Associates, na które powołuje się Reuters. Do 2020 r. udział firm doradczych niezależnych od globalnych instytucji finansowych wzrośnie z niespełna 1 proc. do 15 proc. Wszystko przez zawarty w dyrektywie nakaz pobierania opłat za korzystanie z analiz (obecnie biura maklerskie koszt tworzenia analiz pokrywają z przychodów z prowizji od transakcji).

- Globalny rynek analiz znalazł się u progu rewolucji – powiedział Reutersowi Benjamin Quinlan, prezes mającej siedzibę w Hongkongu Quinlan & Associates.

Zdaniem Piotra Żółkiewicza, zarządzającego funduszem Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ, to zmiany, które ucywilizują rynek. Z jednej strony korzystnie wpłyną na poziom analiz. Z drugiej – być może przyczynią się do obniżenia kosztów transakcyjnych, bo po wprowadzeniu opłat za raporty biurom maklerskim będzie trudno uzasadnić utrzymanie obecnej wysokości prowizji transakcyjnych.

- Dla większości TFI opłatność raportów nie będzie dużym problemem, bo ich ceny nie będą wysokie. Zakładając, że jeden raport będzie kosztował 5-7 tys. zł, a przeciętne towarzystwo kupi takich raportów 20 miesięcznie, to jego dodatkowe koszty zamkną się w ponad 100 tys. zł – wylicza Piotr Żółkiewicz.

Trudno powiedzieć, czy biura maklerskie na zmianach skorzystają czy stracą, jednak opłaty mogą być problemem dla małych towarzystw, przyznaje specjalista. ZPIW FIZ, który już dzisiaj opiera się głównie na pracy własnego zespołu liczącego pięciu analityków, po wprowadzeniu odpłatności zupełnie przestanie korzystać z zewnętrznych analiz, być może powiększając zespół, zapowiada Piotr Żółkiewicz. Zdaniem Quinlan & Associates regulacje MIFID II, choć bezpośrednio będą dotyczyły tylko Europy, pomogą w uporządkowaniu branży analiz rynkowych także w skali globu. 15 głównych banków inwestycyjnych wydaje codziennie 40 tys. raportów, jednak tylko niespełna co setny jest wykorzystywany przez inwestorów, oblicza think-tank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, reuters.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy