Rynek chłonie jakościowe, proekologiczne tworzywa

Partnerem publikacji jest PROFPLAST
opublikowano: 18-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wysokie wymagania rynku są dla PROFPLAST czynnikiem rozwoju. Respektując je, spółka przyjęła za priorytet oferowanie wyrobów wysokiej jakości. Dodaje do tego terminowość dostaw oraz gwarancję utrzymania jakości produktów w długim przedziale czasowym.

Spółka PROFPLAST jest obecna na polskim rynku od 1989 r. Została założona ponad 33 lata temu w Czeladzi przez pięciu udziałowców – profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych i projektowania branżowego oprzyrządowania. Doświadczenie założycieli zaowocowało szybkim wejściem spółki na rynek i błyskawicznym zdobyciem renomy jako dostawcy wielu wyrobów produkowanych metodą wytłaczania z twardego i spienionego PCV, a także współwytłaczania twardego PCV ze zmiękczonym oraz produktów z innych tworzyw sztucznych.

Wytyczony kierunek:Rynek tworzyw sztucznych nieustannie się rozwija na całym świecie, także w Polsce. Nasza spółka wykorzystuje tę koniunkturę i dlatego w powiększaniu produkcji upatruje szansy na dalszy, intensywny rozwój – podkreśla Andrzej Malcherek, prezes zarządu PROFPLAST.
Wytyczony kierunek:Rynek tworzyw sztucznych nieustannie się rozwija na całym świecie, także w Polsce. Nasza spółka wykorzystuje tę koniunkturę i dlatego w powiększaniu produkcji upatruje szansy na dalszy, intensywny rozwój – podkreśla Andrzej Malcherek, prezes zarządu PROFPLAST.

Główna siedziba spółki mieści się w Starym Węgrzynowie (woj. świętokrzyskie), a zakład produkcyjny i oddział handlowy – w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie).

Produkty niezastąpione

Obecnie spółką PROFPLAST kieruje trzech menedżerów, którzy wywodzą się z grona początkowych pięciu założycieli. Dzięki nim firma zdobyła ugruntowaną pozycję w branży tworzyw sztucznych. Oferuje bogaty asortyment wyrobów produkowanych metodą wytłaczania z PCV oraz innych tworzyw sztucznych. Znana jest ze zdolności zagwarantowania kontrahentom produkcji profilu o niemal każdym kształcie, ściśle dostosowanym do indywidualnych potrzeb.

Oferta produktowa PROFPLAST obejmuje dziś bogatą paletę kilkuset wyrobów, takich jak m.in. profile obudów do filtrów powietrza, izolatory, profile drzwiowe, okienne, podłogowe, schodowe, ogrodzeniowe i elewacyjne, listwy progowe, dekoracyjne do glazury, wycieraczki systemowe i różne inne profile budowlane, w tym montażowe do pustaków, kanały elektroinstalacyjne i inne.

– Tworzywa sztuczne są wszechobecne, potrzebne niemal wszędzie. Nie sposób się bez nich obyć, zwłaszcza z uwagi na ich wszechstronność i różnorodność zastosowań, niską wagę i jednocześnie dużą trwałość, a także ze względu na możliwość wtórnego wykorzystania. W niektórych dziedzinach gospodarki komponenty z tworzyw sztucznych są po prostu nie do zastąpienia. O ich atrakcyjności i konkurencyjności decyduje także cena – mówi Andrzej Malcherek, prezes zarządu PROFPLAST.

W zgodzie z naturą

W dobie troski o środowisko i wprowadzanie Zielonego Ładu tworzywa sztuczne budzą kontrowersje. Niektórzy twierdzą nawet, że ich stosowanie to powód jednego z największych ekologicznych konfliktów naszych czasów. Plastik otacza nas ze wszystkich stron. Problem polega na tym, że wiele wyrobów z jego udziałem pozostaje dłużej, niż chcą tego użytkownicy. I to wywołuje spory o odpady ze sztucznych materiałów. Winą często obarcza się przetwórców tworzyw sztucznych.

– Obecnie wyeliminowanie tworzyw sztucznych z użytku jest po prostu niemożliwe. Pozostaje więc troska o jakość produktów, ochronę środowiska i takie przetwarzanie odpadów, by zneutralizować ich wpływ na środowisko – tłumaczy prezes Malcherek.

Mając na uwadze konieczność utrzymania niepogorszonego stanu środowiska dla przyszłych pokoleń, a także ze względu na ogólny wzrost troski o środowisko naturalne, spółka PROFPLAST od lat podejmuje działania proekologiczne, np. wdrożyła i poddała się certyfikacji w zakresie systemu zarządzania środowiskiem, zgodnie z PN-EN ISO 14001.

W 2005 r. spółka przeszła również proces certyfikacji systemu zarządzania środowiskowego przez jednostkę zewnętrzną RWTUV.

– Nasza dbałość o środowisko przejawia się w całkowitym zagospodarowaniu odpadów powstających przy produkcji. Wprowadziliśmy pełną kontrolę opakowań i ich ponownego wykorzystania, segregujemy odpady. Stosujemy pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń biurowych i produkcyjnych. Wykorzystujemy przy tym ciepło z wody technologicznej, która krąży w obiegu zamkniętym. Zainstalowaliśmy ponadto dwie instalacje fotowoltaiczne generujące 50 kWh, a dodatkowa, która będzie produkować 140 kWh energii, jest w trakcie realizacji – wylicza prezes PROFPLAST.

Jakość argumentem

PROFPLAST rozwija się i zwiększa rynkowy zasięg, co zawdzięcza nie tylko popytowi na swoje produkty i trosce o prowadzenie biznesu zgodnie z wymogami ochrony środowiska, lecz także dbałości o jakość oferowanych wyrobów.

– Wymagania klientów wymuszają na nas utrzymywanie wysokiej jakości wyrobów, terminowości dostaw i gwarancji ich utrzymania w długim przedziale czasowym. Już 20 lat działamy zgodnie z systemem zarządzania jakością, zgodnie z normą ISO 9001-2000 – tłumaczy prezes PROFPLAST.

Wieloetapowy system kontroli jakości umożliwił spółce ciągłe ograniczanie liczby reklamacji, która obecnie jest bliska zeru. Ukształtowana na wysokim poziomie jakość wyrobów umożliwiła też spółce produkcję na wymagające rynki skandynawskie, a także na rynek niemiecki, włoski i inne rynki zagraniczne. Od kilkunastu lat przychody z eksportu stanowią coraz większą część w całkowitych przychodach spółki.

W 2014 r., gdy firma obchodziła 25-lecie funkcjonowania, eksport wzrósł do poziomu 40 proc. obrotów. W 2020 r. przekroczył on 50 proc. obrotów spółki, a w 2021 r. eksport do krajów unijnych stanowił ponad 60 proc. całości obrotów spółki.

Perspektywa rozwoju

Współpraca z kolejnymi kontrahentami z różnych branż, stopniowo poszerzana w ciągu minionych dekad, przełożyła się na rozwój technologiczny firmy i systematyczne powiększanie oferty produktowej. PROFPLAST dostarczył profile z PCV do największej w Europie konstrukcji krzywoliniowej ściany o powierzchni 6 tys. mkw. w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Spółka jest także wiodącym producentem filamentu do drukarek 3D, czyli termoplastycznego, różnokolorowego materiału służącego do druku trójwymiarowego z kilkudziesięciu typów tworzyw sztucznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane