Rynek czeka na ruch ze strony RPP

  • Konrad Ryczko
04-03-2015, 07:44

Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację lekkiego osłabienia złotego wobec euro oraz dolara, przy dalszej stabilizacji względem franka szwajcarskiego. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1660 PLN za euro, 3,7298 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,8762 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,206% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na złotym nie przyniosły poważniejszych rozstrzygnięć, gdyż inwestorzy wyczekują na dzisiejsze zakończenie posiedzenia RPP. Nieznaczne spadki wobec euro oraz dolara amerykańskiego są w dużej mierze pochodną wcześniejszych układów technicznych. Również lekką zwyżkę rentowności polskiego długu należy tłumaczyć głównie analogicznymi ruchami na rynkach bazowych. Inwestorzy czekają na RPP i to od decyzji Rady zależeć będą nastroje na polskich aktywach w ciągu najbliższych sesji. Rynek oczekuje ogłoszenia cięcia o 25pb. i scenariusz ten wydaje się być wstępnie wyceniony przez inwestorów. W świetle ostatniego wskazania PMI oraz rewizji PKB za IV kw. obniżka o 25pb. wydaje się być najbardziej prawdopodobna. To czego jeszcze nie znamy to projekcja makroekonomiczna na bazie, której RPP podejmie dziś decyzję. W konsekwencji mamy dziś dwa scenariusze mogące istotniej wpłynąć na rynki: brak obniżki, co powinno wesprzeć PLN oraz osłabić dług oraz ewentualne mocniejsze cięcie o 50pb. lub bardziej gołębi ton komunikat po posiedzeniu (i obniżce o 25pb.). Tradycyjnie więc istnieje nieznaczne pole do zaskoczenia ze strony RPP, jednak wydaje się, iż wraz ze zbliżającym się rozpoczęciem skupu aktywów przez EBC obniżenie stóp w Polsce o 25pb. jest tutaj scenariuszem domyślnym.

Decyzji RPP tradycyjnie spodziewać się możemy po godz. 12:00-12:30. Konferencja prasowa zaplanowana została na godz. 16:00. Poza dzisiejszą RPP na złotego wpływ mieć mogą również nastroje na szerokim rynku, które dziś warunkowane będą przez usługowe indeksy PMI dla krajów Strefy Euro oraz popołudniowe dane z USA (m.in. raport ADP), które uwarunkują zachowanie dolara amerykańskiego na większości zestawień.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze lekkie zwyżki par EUR/PLN i USD/PLN wpisują się w ostatnie respektowanie zakresów technicznych. Wsparcie na 4,15-4,16 EUR/PLN w dalszym ciągu stanowi istotą barierę przed umocnieniem PLN, a przed dzisiejszą RPP stało się dobrym punktem zwrotnym do rozegrania nieznacznie słabszego złotego. W przypadku USD/PLN oddalamy się nieznacznie od zakresu 3,7058 PLN, co może prowadzić do testu okolic 3,7715 PLN.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek czeka na ruch ze strony RPP