Rynek IPO na GPW w odwrocie

opublikowano: 09-07-2018, 22:00

W II kw. 2018 r. wartość pierwszych ofert publicznych, przeprowadzonych na GPW wyniosła równowartość 43 mln EUR. Rok temu było to 542 mln EUR.

Warszawska GPW od niemal roku czeka na znaczące IPO o wartości przekraczającej 100 mln EUR, które przyciągnęłoby uwagę inwestorów zagranicznych i pobudziło aktywność na rynku — uważa Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, firmy doradczej, która monitoruje rynek IPO w Europie.

Pod względem wartości ofert, Warszawa była po raz kolejny jednym z najmniejszych rynków spośród tych, na których przeprowadzono co najmniej jedno IPO.

— Perspektywy na kolejne miesiące są niepewne, brak przy tym jasnych i wyraźnych zapowiedzi dużych transakcji w drugiej połowie roku, a luki po nich nie wypełnią kolejne debiuty na rynku alternatywnym — dodaje Bartosz Margol.

W drugim kwartale na głównym rynku GPW zadebiutowały trzy spółki, na NewConnect — siedem. Największą pod względem wartości ofertą publicznąbył debiut wydawcy gier komputerowych Ten Square Games (94,0 mln zł). Drugim warszawskim debiutem było IPO spółki biotechnologicznej OncoArendi Therapeutics (58,0 mln zł). Na trzecim miejscu uplasowała się oferta spółki z rynku fotowoltaiki ML System (34,6 mln zł). Łączna wartość IPO przeprowadzonych na alternatywnym rynku NewConnect wyniosła 15,2 mln zł, z czego 8,0 mln zł dotyczyło debiutu spółki Creativeforge Games.

— Warszawski parkiet przyciągnął w ostatnich miesiącach emitentów z innowacyjnych sektorów gospodarki (m.in. gry i technologie IT, biotechnologia), co z pewnością jest bardzo dobrą wiadomością dla kolejnych innowacyjnych spółek rozważających debiut giełdowy. Mimo to, nie był to z pewnością udany kwartał, który zwykle jest jednym z najaktywniejszych okresów w ciągu roku — dodaje Bartosz Margol.

Przed rokiem na GPW zadebiutowały m.in. Dino Polska (IPO warte było 1,65 mld zł) i Griffin Premium RE (508 mln zł).

W całej Europie wartość IPO wyniosła w drugim kwartale 9,3 mld EUR. Odnotowano 99 debiutów (wobec 106 w drugim kwartale 2017 r.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy