Rynek nie uwierzył w przełom w Stelmecie

opublikowano: 26-08-2018, 22:00

Wyniki producenta drewnianej architektury ogrodowej wreszcie nie były gorsze niż rok wcześniej. Notowaniom to jednak nie pomogło.

Spadek kursu o 6 proc. i obroty, które nie przekroczyły 1,5 tys. zł w dniu publikacji przez spółkę wyników, w których pojawiła się nutka optymizmu. Niewiele lepiej było tydzień wcześniej, kiedy zarząd Stelmetu przedstawił szacunkowe dane finansowe. Akcjonariat spółki nie jest szczególnie rozproszony, ale w wolnym obrocie (pomijając 6-procentowy pakiet, należący do Nationale-Nederlanden OFE) jest ponad 15 proc. akcji firmy, wycenianej na 330 mln zł. Kiedy pod koniec 2016 r. Stelmet debiutował na warszawskiej giełdzie, wartość rynkowa przekraczała 900 mln zł. Od tego czasu minęło sześć pełnych kwartałów, z których jak do tej pory tylko jeden zakończył się niewielką zwyżką przychodów. Przełożyło się to na fatalne wyniki, które zarząd tłumaczył m.in. niekorzystną pogodą i kursami walut. Nadzieje na przełom zarząd dawał niemal co kwartał, ale dopiero teraz są podstawy, żeby spekulować, że ten rzeczywiście nastąpił.

W trzecim kwartale roku obrotowego 2017/2018 (trwał od 1 kwietnia do 30 czerwca) przychody wzrosły o 13 proc. r/r, do 221,6 mln zł, w tym segmencie drewnianej architektury ogrodowej (DAO) o 11 proc., do 193 mln zł, a w segmencie pelletu o 55 proc., do 21,9 mln zł. EBITDA zwiększyła się o 32 proc., do 33,5 mln zł, a wynik operacyjny o 50 proc. do 22,8 mln zł. Niższy niż przed rokiem był zysk netto, który spadł o 7 proc. do 12,3 mln zł.

— Po słabszym niż przed rokiem pierwszym półroczu, gdy w wynikach sprzedaży DAO było widać wpływ dłuższej niż zwykle zimy, co opóźniło rozpoczęcie sezonu sprzedażowego, w trzecim kwartale sprzedaż wyrobów drewnianej architektury ogrodowej zaczęła wyraźnie rosnąć. Pozwoliło nam to odrobić słabszy początek roku. W efekcie wolumenowo sprzedaż DAO za trzy kwartały bieżącego roku obrotowego była nieco wyższa niż przed rokiem. Na wartość przychodów wyrażoną w złotych negatywny wpływ miał natomiast spadek kursów euro i funta brytyjskiego wobec polskiej waluty w tym okresie — mówi Andrzej Trybuś, wiceprezes Stelmetu.

Wciąż kuleje sprzedaż na kluczowym do niedawna rynku brytyjskim, na którym sprzedaż w minionym kwartale spadła o 8 proc., a po trzech kwartałach roku obrotowego wynosi 108,3 mln zł, czyli o 11 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2016/2017. Zarząd przyznał, że jest tam problem m.in. z organizacją dystrybucji. Zmieniono zarząd spółki zależnej Grange Fencing i zreorganizowano jedno z centów dystrybucyjnych.

Palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o udział w przychodach, przejął rynek niemiecki, na którym przychody w trzecim kwartale były prawie o połowę wyższe niż przed rokiem. Na rynku polskim sprzedaż też wzrosła — o 17 proc. do 27,6 mln zł.

— Wyniki trzeciego kwartału są lepsze od naszych prognoz i oczekiwań rynki. Sugerują, że całoroczna EBITDA może sięgnąć 68-70 mln zł, wobec prognozowanych przez nas 62,4 mln zł. Rezultaty idą pod prąd notowanym w poprzednich sześciu kwartałach. Istotny wzrost sprzedaży drewnianej architektury ogrodowej w Niemczech to pozytywna wiadomość, w odróżnieniu od słabej sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Dobrze odbieramy wzrost sprzedaży pelletu, zwłaszcza po podwyżce cen, dokonanej przez Stelmet — komentuje Jakub Szkopek z Domu Maklerskiego mBanku.

Pellet w strukturze sprzedaży w trzecim kwartale miał niespełna 10-procentowy udział, przy 7-procentowym przed rokiem. Marża EBITDA wzrosła z 17,7 do 21,9 proc., a w całościowym wyniku udział tej działki sięgnął 14 proc. To zachęciło zarząd do rozważenia budowy drugiej linii produkcyjnej pelletu w zakładzie w Grudziądzu, co technicznie jest możliwe bez konieczności stawiania nowego zakładu.

Po wynikach trzeciego kwartału wrócił też temat dywidendy, która zgodnie z polityką dywidendową mogła być wypłacona najwcześniej po trwającym roku obrotowym. Na kurs nie miało to żadnego wpływu, a w trwającym od debiutu trendzie spadkowym ostatnia istotna korekta zwyżkowa była zasługą zakupów akcji, dokonanych przez głównego akcjonariusza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu