Rynek nieruchomości traci na brexicie

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 17-08-2016, 22:00

Wartość obrotów w pierwszym półroczu była niższa o 12 proc.

W II kw. wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie wyniosła 56,8 mld EUR, czyli o 9 proc. więcej niż w pierwszym kwartale. Pomimo wzrostu w ujęciu kwartalnym wartość obrotów w pierwszym półroczu była niższa o 12 proc. niż w analogicznym okresie 2015 r. — wynika z szacunków agencji doradczej Cushman & Wakefield.

Zobacz więcej

Borys Skrzyński

Główną przyczyną słabszych wyników w skali całego kontynentu było spowolnienie aktywności inwestycyjnej w Wielkiej Brytanii, która jest największym rynkiem europejskim. Obawy związane z brexitem i wynikająca z tego niepewność były istotnym czynnikiem wpływającym na spadek wartości i liczby transakcji w Wielkiej Brytanii w pierwszym półroczu do poziomu 32 mld EUR, czyli aż o 35 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Jednocześnie znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej odnotowano w Europie Środkowo-Wschodniej. W pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. wartość obrotów w tym regionie przekroczyła 4 mld EUR, co oznacza wzrost o 60 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

109

mld EUR Taka była wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie w I połowie 2016 r.

60

proc. O tyle wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. wartość transakcji zawartych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w Europie Środkowo-Wschodniej.

1,5

mld EUR Tyle wyniosła wartość transakcji zawartych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w II kw. 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rynek nieruchomości traci na brexicie