Rynek obligacji czeka na cięcie stóp

Marek Knitter
23-06-2003, 00:00

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Wynik dwudniowego spotkania rynki finansowe poznają w środę. Inwestorzy oczekują, że RPP obniży główną stopę o co najmniej 25 pkt bazowych. Jeżeli tak się stanie, to reakcja rynku obligacji będzie pozytywna. Ceny papierów dwu- i pięcioletnich mogą wzrosnąć. W tym samym czasie decyzje dotyczące polityki monetarnej będzie podejmował również amerykański bank centralny. Początkowo inwestorzy oczekiwali redukcji na poziomie 50 pkt bazowych. Jednak po ostatnich danych makroekonomicznych gracze zaczęli dyskontować cięcie już tylko o 25 pkt bazowych.

W Polsce inwestorzy zainteresowani krótkimi papierami będą mogli dzisiaj uczestniczyć w aukcji 52-tyg. bonów skarbowych o wartości 800 mln zł. Po ostatnim wzroście rentowności podczas przetargu teraz należy się spodziewać spadku dochodowości tych papierów. Wsparciem będą oczekiwania dotyczące kolejnej redukcji stóp. We wtorek, w dniu rozpoczęcia się posiedzenia rady, NBP poda wskaźniki dotyczące inflacji bazowej. Należy spodziewać się stabilizacji, co nie powinno mieć większego wpływu na decyzje RPP w kolejnych miesiącach.

Na czwartek zaplanowane jest spotkanie rady europejskiego banku centralnego (ECB). Decyzje dotyczące redukcji stóp podejmowane są zawsze na początku miesiąca, dlatego gracze nie spodziewają się, by rada dokonała cięcia. Jednak nie jest wykluczone, że jeżeli Fed obniży stopy, to ECB wyjątkowo też może dokonać redukcji. Rynek jest jednak sceptyczny. Jeżeli rzeczywiście ECB zdecyduje się na cięcie, to zrobi to podczas spotkania zaplanowanego na 10 lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek obligacji czeka na cięcie stóp