Rynek oczekuje obniżki stóp w USA

opublikowano: 04-01-2019, 07:11

Słabsze dane makro w USA, obawa globalnego spowolnienia gospodarczego przez wojnę handlową i przecena na rynkach akcji spowodowały, że rynek spodziewa się obniżki stóp procentowych w USA, pisze Reuters.

W ubiegłym roku Fed trzykrotnie podwyższał stopę procentową. Choć jeszcze niedawno mówiono o kontynuacji polityki monetarnej, to rynek stawia na jej całkowitą zmianę. Inwestorzy uwzględniają już w cenach obniżkę głównej stopy przez Fed do 2,00-2,25 proc. do kwietnia przyszłego roku.

Bloomberg

Grudniowe kontrakty na fundusze federalne implikują stopę 2,23 proc., czyli niższą od obecnej 2,25-2,50 proc. 

Reakcją rynku jest spadek rentowności obligacji USA.  W przypadku 2-letnich spadła poniżej 2,4 proc. i po raz pierwszy od 2008 roku zrównała się z efektywną stopą funduszy federalnych.

Rentowność obligacji 10-letnich USA spadła w nocy z czwartku na piątek do 2,55 proc. W listopadzie 2018 roku sięgała 3,25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane