Rynek ożywia się w nierównym tempie

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 26-04-2011, 00:00

Popyt na biura w regionach rośnie, pomimo że liczba nowych inwestycji maleje. Nie wpłynie to jednak na wzrost czynszów.

Biura buduje się tam, gdzie jest na nie popyt

Popyt na biura w regionach rośnie, pomimo że liczba nowych inwestycji maleje. Nie wpłynie to jednak na wzrost czynszów.

W polskich miastach powstaje mniej nowych biur niż w latach 2008 i 2009. To skutek kłopotów deweloperów z uzyskaniem finansowania inwestycji.

Ożywienie i zastój

Z raportu "Property Times" firmy DTZ wynika, że w ubiegłym roku najwięcej nowych biur poza Warszawą wybudowano w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.

— W tym roku najwięcej biur powstaje we Wrocławiu. W budowie jest tutaj blisko 90 tys. mkw. Na drugim miejscu znalazła się Łódź, gdzie buduje się około 66 tys. mkw. Za to w Katowicach jest najmniej inwestycji biurowych. Buduje się tutaj około 10 tys. mkw. — mówi Anna Bartoszewicz-Wnuk, szefowa działu badań i doradztwa Jones Lang LaSalle

Poza stolicą największe kompleksy biurowe powstają m.in. w Krakowie i Gdańsku. W stolicy Małopolski węgierski deweloper TriGranit buduje biurowy kompleks Bonarka 4 Business. To część centrum Bonarka City Center, łączącego funkcję handlową, usługową, rozrywkową, rekreacyjną, biurową i mieszkalną.

W biurowej części inwestycji powstaną cztery budynki o łącznej powierzchni 32 tys. mkw.

W Krakowie przy ulicy Czerwone Maki powstaje też kompleks biurowców Green Office, który będzie się składał z trzech budynków o łącznej powierzchni 21 tys. m. kw. Inwestorem jest miejscowy deweloper Grupa Buma.

Ogromny kompleks biurowy powstaje także w Trójmieście przy alei Grunwaldzkiej. W bezpośrednim sąsiedztwie Hali Oliwia stanie Olivia Business Centre, które docelowo będzie liczyło niemal 120 tys. mkw. Inwestorem jest firma TPS. Obiekt będzie budowany etapami. Jako pierwszy powstaje Olivia Gate o powierzchni 18 tys. m kw.

Wzrosła również aktywność deweloperów we Wrocławiu. Na działce przy ulicy Horbaczewskiego firma Ghelamco wybuduje pięć biurowców. Kompleks Synergy Business Park będzie się składał z trzech budynków, z których pierwszy — o powierzchni 25 tys. mkw. — zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2012 r.

To kolejna inwestycja tej firmy we Wrocławiu. Wcześniej zbudowała m.in. kompleks biurowy Bema Plaza.

Za to inwestor największego przedsięwzięcia na rynku nieruchomości komercyjnych w Katowicach — Neinver, który odpowiada za modernizację i rozbudowę dworca PKP — ostatnio zmienił plany. Ogłosił, że nie powstanie tam planowany wcześniej biurowiec. Powodem jest brak zainteresowania najemców.

W śląskiej stolicy znajduje się zaledwie kilka nowoczesnych biurowców. Z tego powodu deweloperzy planowali wcześniej sporo nowych inwestycji biurowych w tym mieście. Niestety, kryzys zweryfikował ich zamiary.

Nie powstały planowane biurowce Silesia Towers, które obok Silesia City Center zamierzał budować deweloper TriGranit. Ze swoich planów na razie nie rezygnuje Skanska, która zamierza zbudować na terenach po Hucie Baildon cztery biurowce w ramach kompleksu Silesia Business Park.

Odmrażane projekty

Zdaniem ekspertów nowych inwestycji biurowych jest wciąż za mało w stosunku do potrzeb najemców. Mimo to raczej nie dojdzie do podwyżek czynszów.

— Ze względu na spowolnienie gospodarcze i trudności z uzyskaniem finansowania deweloperzy w 2009 r. wstrzymali wiele inwestycji, co w 2011 r. przełoży się na znaczny spadek powierzchni oddanej do użytku — ocenia Katarzyna Lipka, konsultant w dziale doradztwa i badań rynkowych firmy DTZ.

Jej zdaniem mniejsza podaż nie doprowadzi do wzrostu czynszów, bo najemcy nie mają problemów ze znalezieniem biura w istniejących budynkach.

Optymistką jest też Anna Bartoszewicz-Wnuk, ekspert z Jones Lang LaSalle.

— Biorąc pod uwagę dostępną powierzchnię biurową i liczbę obiektów w budowie, które trafią na rynek w tym roku, a także pozytywne wskaźniki gospodarcze dla Polski, przewidujemy, że koniunktura na rynku nieruchomości nadal będzie się poprawiać. A inwestorzy zdecydują się na odmrożenie kolejnych inwestycji odłożonych na półkę w dobie kryzysu — podsumowuje Anna Bartoszewicz-Wnuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane