Rynek paliw: Ceny stabilne, ale...

Urszula Cieślak
opublikowano: 25-01-2007, 00:00

Obecnie na stacjach obserwujemy stabilizację cen benzyn i oleju napędowgo, przy spadających cenach autogazu. Taka tendencja może się utrzymać jeszcze przez kilka kolejnych dni. Średnia cena Eurosuper 95 pozostaje na poziomie 3,66 zł/l, diesla 3,56 zł/l, a LPG 1,94 zł/l.

Pod znakiem zapytania stoją jednak dalsze obniżki cen oleju. Odnotowany w ostatnich dniach wzrost cen ropy, który pociągnął w górę ceny paliw gotowych na rynku europejskim, wpływa na kierunek zmian cen na rynku krajowym. Musimy liczyć się z tym, że zarówno Orlen, jak i Lotos będą podnosić hurtowe ceny paliw, w efekcie czego właściciele stacji będą rozważać podwyżki cen na stacjach.

O cenach detalicznych decyduje nie tylko sytuacja na rynku ropy, często o wiele większe znaczenie ma lokalna konkurencja, a to pozwala sądzić, że podwyżki na stacjach jeśli nastąpią, to najwcześniej za kilka dni i wyniosą 2-3 gr/l.

Autorka jest analitykiem rynku paliw spółki Reflex

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Cieślak

Polecane