Rynek palladu ostrzega przed pogorszeniem koniunktury

opublikowano: 02-03-2018, 15:00
aktualizacja: 02-03-2018, 15:05

Pallad, który dał w 2017 r. najwyższą stopę zwrotu spośród 34 surowców monitorowanych przez Bloomberga, zanotował w czwartek największą przecenę od roku.

Używany w przemyśle kruszec (za 75 proc. popytu odpowiadają katalizatory samochodowe), potaniał w czwartek o 4,9 proc., najmocniej od stycznia 2017 r. Tym samym hossa z ubiegłego roku, kiedy pallad umocnił się o 56,5 proc., ustępuje miejsca coraz bardziej nerwowej ucieczce inwestorów. Nastawienie do palladu psują publikowane przez kolejnych producentów samochodów dane o przyspieszającym spadku sprzedaży aut na rynku amerykańskim.

Dla inwestujących w pallad powodem do zaniepokojenia jest fakt, że przy okazji czwartkowej przeceny notowania spadły poniżej średniej ze 100 ostatnich sesji. Jednak o końcu trwającej na rynku metalu od stycznia 2016 r. hossy przesądzi dopiero wybicie dołem z kanału zwyżkującego. Właśnie na jego dolnym ograniczeniu zatrzymało się czwartkowe załamanie. To oznacza, że pogłębienie przeceny z obecnych pułapów prawdopodobnie będzie sygnałem trwałego załamania tendencji wzrostowej w notowaniach. Wydarzenia na rynku palladu mogą tymczasem okazać się istotne z punktu widzenia szerszego obrazu rynków.

Relacja cen posiadającego ważne zastosowania przemysłowe palladu oraz złota, służącego głównie do przechowywania wartości, w przeszłości często była sygnałem wyprzedzającym dla koniunktury na globalnych rynkach akcji. Zwrot na wykresie relacji cen palladu i złota o kilka tygodni poprzedzał zwrot w notowaniach globalnego indeksu akcji MSCI World na dnie bessy lat 2007-2009, na szczycie z 2011 r. oraz na szczycie z 2015 r. (na dnie korekt kulminujących na przełomie 2011 oraz 2012 r. i na przełomie 2015 oraz 2016 r. relacja cen palladu i złota także wykazywała ścisłą zależność z notowaniami MSCI World, jednak samo wyznaczenie dna było nieznacznie opóźnione).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy