Rynek pracy mniej łaskawy dla kobiet

ANB
opublikowano: 05-09-2022, 17:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gorsze płace, utrudniony dostęp do wyższych stanowisk, nieodpłatne wykonywanie części zadań – to tylko niektóre wnioski na temat sytuacji kobiet na krajowym rynku pracy przedstawione w raporcie „Źródła nierównej pozycji zawodowej kobiet” Konfederacji Lewiatan.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • w jakich sytuacjach rynek pracy jest najmniej łaskawy dla kobiet
  • ile wynosi dysproporcja między zarobkami mężczyzn i kobiet
  • jaki odsetek pań zajmuje wyższe stanowiska

Analitycy wskazują, że wprawdzie Polska dogoniła Europę Zachodnią w zakresie wzorców zatrudnienia, jednak zatrudnienie kobiet w stosunku do mężczyzn wyraźnie spada w dwóch okresach: reprodukcyjnym (20-39) i emerytalnym (60-64). W tym czasie Polki wypadają z rynku pracy. Wiele w tym winy stereotypowego postrzegania roli kobiet w rodzinie.

Nadal też widoczna jest dysproporcja zarobków kobiet i mężczyzn – wyższa w sektorze prywatnym, mniej odczuwalna w podmiotach publicznych. Ponadto kobiety rzadziej zajmują stanowiska kierownicze.

Analitycy wyliczyli, że wyeliminowanie luki płacowej w sektorze prywatnym (15,4 proc.) daje po przepracowaniu 30 lat dodatkowo niemal 375 tys. zł zarobionych pieniędzy.

Weź udział w kolejnej edycji kongresu “HR Summit”, 19-20 września 2022, Warszawa >>

15,7 proc.

Tyle wynosi luka płacowa wynikająca z płci pracowników w sektorze prywatnym, w sektorze publicznym jest mniejsza i kształtuje się na poziomie 3,8 proc. Polska w tym zakresie zbliża się do średniej unijnej (dane Konfederacji Lewiatan)

20 proc.

Tyle lub nawet więcej wynosi luka płacowa w zatrudnieniu mężczyzn i kobiet w sektorach usług finansowych, usług dla ludności, informacji i komunikacji, handlu i górnictwa. W tych branżach kobiety zarabiają mniej.

22,8 proc.

Taki odsetek członków zarządu organizacji w 2020 r. stanowiły panie. W 2019 r. 43,1 proc. kobiet zajmowało stanowiska menedżerskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane