Rynek pracy wpadł w odrętwienie

opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Stopa bezrobocia w marcu znów spadła, ale odsetek osób, które opuszczają rejestr z powodu podjęcia pracy, praktycznie stoi w miejscu.

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec marca 2018 r. wyniosła 6,6 proc. — podaje GUS. Tym samym po pierwsze — potwierdza wcześniejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), po drugie — uprawnia do tego, aby mówić już bez ogródek, że przez miesiąc spadła o 0,2 pkt. proc.

Wyświetl galerię [1/3]

Fot. Marek Wiśńiewski

— Niewątpliwie poprawa na rynku pracy w porównaniu z lutym tego roku jest związana z obserwowanym corocznie sezonowym wzrostem zapotrzebowania na pracę w branżach takich jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka — wyjaśnia Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Większość ekonomistów spodziewała się jednak stopy 6,5 proc.

— Z rejestrów ubyło w marcu 34,5 tys. osób i prawdopodobnie, gdyby nie warunki pogodowe (zimowa aura), ubytek ten byłby nawet większy — twierdzi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Zespół PKO BP w porannym komentarzu, opublikowanymjeszcze przed danymi GUS, podkreślał jednak, że „jeżeli oficjalne dane o stopie bezrobocia w marcu potwierdzą szacunek MRPiPS na poziomie 6,6 proc., będzie to oznaczało wyhamowanie spadkowego trendu bezrobocia odsezonowanego, najprawdopodobniej na skutek ograniczeń po stronie podaży pracy”. Ślady hamowania widać na pierwszym wykresie. Na drugim — brak większych zmian w udziale bezrobotnych wykreślonych z rejestru z powodu podjęcia pracy (na taki ruch od lat decyduje się mniej więcej co drugi). Natomiast z puli osób wyrejestrowanych z urzędów pracy w okresie styczeń-marzec 2018 r. zaledwie 8,9 proc. rozpoczęło szkolenie lub staż, a 17,9 proc. nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy. Dowody na to, że w kategorii „zapał bezrobotnych do podjęcia pracy” jest jeszcze spora przestrzeń do poprawy, można mnożyć. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy