Rynek spekuluje o sprzedaży Polbanku

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 29-06-2010, 00:00

Nie tylko BZ WBK jest na sprzedaż. Po rynku krąży informacja, że pod młotek może pójść Polbank.

Ktoś chce sprzedać bank. Nie wiadomo: właściciel czy firmy inwestycyjne

Nie tylko BZ WBK jest na sprzedaż. Po rynku krąży informacja, że pod młotek może pójść Polbank.

Najbardziej gorący temat na rynku przejęć w Polsce to oczywiście sprzedaż BZ WBK. Ale mówi się nie tylko o tej transakcji. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, jedna z działających w Polsce firm konsultingowych po cichu szuka potencjalnych kupców Polbanku.

— Otrzymaliśmy informację, że rodzina Latsisów, głównych udziałowców greckiego Eurobanku EFG, jest zainteresowana sprzedażą Polbanku. Chociaż są bardzo emocjonalnie związani z inwestycją w Polsce, to jednak chcą skoncentrować się na operacjach w Grecji — mówi osoba, która brała udział w spotkaniu, zastrzegając sobie anonimowość.

Greccy miliarderzy

Latsisowie są miliarderami z aktywami szacowanymi przez "Forbesa" na 5,3 mld USD, co w tegorocznej edycji listy najzamożniejszych ludzi na świecie dało im 144. pozycję. Oprócz Eurobanku EFG, w którym mają 44 proc. akcji, trzymają też 30-procentowy pakiet akcji Hellenic Petroleum, największej firmy paliwowej na Bałkanach. Należy do nich także firma deweloperska Lamda Development, właściciel The Mall, największego kompleksu handlowego w Atenach.

Polbank jest oddziałem Eurobanku EFG w Polsce. Nie ma licencji bankowej, ale Grecy już zadeklarowali, że wystąpią o nią do Komisji Nadzoru Finansowego. Jeszcze tego nie zrobili, bo na razie nie miałoby to większego sensu. Polskie prawo bankowe nie przewiduje takiej operacji, jak zamiana oddziału na bank z licencją. Do Ministerstwa Finansów trafiła już jednak nowela przepisów, która to umożliwi.

Gdyby więc Latsisowie rzeczywiście teraz chcieli sprzedać polski biznes, nabywca miałby niemały problem z przeprowadzeniem transakcji. Musiałby kupić wydzieloną część przedsiębiorstwa, a w przypadku przedsiębiorstwa bankowego wiążą się z tym niemałe korowody, jak np. pisemne zgody klientów na przeniesienie.

Pogłoskom o planach sprzedaży zdecydowanie zaprzecza Eurobank EFG.

— Nie tylko nie zamierzamy wycofywać się z Polski, ale planujemy umocnić tutaj naszą pozycję — mówi Byron Ballis, wiceprezes banku.

Grecka strategia

W ubiegłym tygodniu był on w Polsce, żeby spotkać się z najważniejszymi niebankowymi instytucjami finansowymi. Prezentował im strategię greckiej grupy w Polsce, która zakłada rozbudowę bankowości korporacyjnej Polbanku. Obecnie stanowi ona niewielką część przychodów — 98 proc. przynosi detal.

— Polska jest dla Eurobanku EFG drugim co do ważności rynkiem — mówi Kazimierz Stańczak, dyrektor generalny Polbanku.

Polski biznes coraz więcej znaczy w aktywach greckiego banku. Portfel kredytowy Polbanku stanowi 9 proc. całego portfela Eurobanku EFG. To największa wartość spośród wszystkich krajów, w których Grecy prowadzą finansowe interesy. Oprócz Polski Eurobank EFG ma banki na Cyprze, w Bułgarii, Rumunii, Serbii, Turcji oraz na Ukrainie.

Kazimierz Stańczak zapewnia, że Grecy nie mają planów sprzedaży Polbanku.

— Z całym szacunkiem, ale banki inwestycyjne oraz firmy konsultingowe czasem kojarzą pary bez wiedzy najbardziej zainteresowanych —mówi dyrektor Polbanku.

Szef jednej z takich instytucji przyznaje, że jego rolą jest wyszukiwanie okazji inwestycyjnych. Czasem wynajdują je, zanim klient wpadnie na to, że coś można kupić lub sprzedać. Jego zdaniem, sytuacja w Grecji może sugerować, że lokalne banki będą chciały pozbywać się zagranicznych biznesów. Chociaż sytuacja Eurobanku EFG jest dobra, to właściciel, nawet jeśli teraz nie ma zamiaru sprzedawać aktywów w Polsce, w ramach rozeznania sytuacji na rynku przejęć może prowadzić sondażowe rozmowy z potencjalnymi nabywcami.

Polbank jest 13. bankiem w Polsce pod względem aktywów, które na koniec I kw. tego roku wynosiły 21,5 mld zł. Bank zatrudnia 2,8 tys. osób. Prowadzi 335 placówek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu