Rynek ubezpieczeń urósł o 15 proc.

opublikowano: 11-09-2017, 10:30

Ubezpieczyciele w I półroczu znacząco zwiększyli zyski, mimo rosnących wypłat odszkodowań i świadczeń.

31,6 mld zł – tyle ze składek zebrali ubezpieczyciele w pierwszym półroczu. To o 15 proc. więcej niż przed rokiem. W formie odszkodowań i świadczeń wypłacili klientom 19,7 mld zł, o 8 proc. więcej niż przed rokiem. Między innymi dzięki szybszemu przyrostowi składek niż wypłat i - zapewne dobrym wynikom z inwestycji - ubezpieczycieli znacząco zwiększyli zyski: majątkowi wypracowali 2,6 mld zł (1,13 mld zł) , a życiowi 1,2 mld zł (1,13 mld zł). Na dobrych wynikach skorzysta też budżet - za pierwsze półrocze branża ubezpieczeniowa zapłaci 606 mln zł podatku dochodowego (382 mln zł przed rokiem) oraz 300 mln zł podatku od aktywów. 

Mocny inwestor:Branża ubezpieczeniowa, którą reprezentuje Grzegorz
Prądzyński, ma zainwestowane 16,5 mld zł w akcjach i innych papierach o
zmiennej kwocie dochodu oraz 63,8 mld zł w obligacje skarbowe i inne papiery o
stałej kwocie dochodu.
Zobacz więcej

Mocny inwestor:Branża ubezpieczeniowa, którą reprezentuje Grzegorz Prądzyński, ma zainwestowane 16,5 mld zł w akcjach i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu oraz 63,8 mld zł w obligacje skarbowe i inne papiery o stałej kwocie dochodu. Marek Wiśniewski

Drugi kwartał z rzędu ubezpieczyciele wykazali zysk w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych. Na dobre wyniki finansowe w pierwszym półroczu 2017 r. w dalszym ciągu  przełożenie miały podwyżki cen polis OC, jakie można zaobserwować nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy.

Dobra passa nie została przerwana mimo tego, że ubezpieczyciele wypłacili w pierwszym kwartale wyższe odszkodowania i świadczenia na rzecz poszkodowanych w wypadkach. Z OC do klientów popłynęło 4,3 mld zł, o 9,2 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei z autocasco wypłacono 2,2 mld zł (wzrost o 6,5 proc.).

- To czy uda się utrzymać tę równowagę, zależy przede wszystkim od wartości wypłat dla poszkodowanych w przyszłości. Jeśli będą one rosły, rosnąć będą także ceny ubezpieczeń – komentuje J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, cytowany w komunikacie prasowym.

Na horyzoncie pojawiły się pierwsze symptomy wskazujące na stabilizację cen OC. Według analizy  porównywarki ubezpieczeniowej Ubea, we wrześniu ceny były niższe niż w lipcu. Wpływ tego zjawiska będzie można ocenić przy okazji wyników finansowych za trzeci kwartał.

Na rynku ubezpieczeń majątkowych (bez ubezpieczeń komunikacyjnych) przypis wyniósł 8,2 mld zł. W porównaniu z pierwszym półroczem poprzedniego roku, wpływy w tym sektorze wzrosły o 15,5 proc.  Największy udział w składce miały ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (1,8 mld zł). Rosną również wypłaty świadczeń z tego tytułu. Jak mówi wiceprezes PIU Andrzej Maciążek, podskoczyły o 17 proc. Zwraca jednak uwagę, że dane po pierwszym półroczu nie zawierają jeszcze odszkodowań za ostatnie nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu.

- Ich koszt szacuje się dziś na około 400 mln zł, co będzie widoczne we wzroście wypłat w kolejnych kwartałach - wyjaśnia wiceprezes PIU.

W segmencie ubezpieczeń na życie przypis wzrósł o 2,4 proc. co dało całej branży łącznie 12,2 mld zł. Przed rokiem rynek skurczył się o ponad 17 proc. Zdaniem Grzegorza Prądzyńskiego, od pewnego czasu można ponownie zaobserwować na rynku wzrost składki z ubezpieczeń inwestycyjnych i oszczędnościowych. Nowe produkty sprzedawane są już pod rygorem nowych regulacji prawnych.

Z ubezpieczeń na życie na rzecz poszkodowanych wypłacono 10,4 mld zł, o 13,6 proc. więcej niż przed rokiem.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rynek ubezpieczeń urósł o 15 proc.