Rynek ubezpieczeń urósł o 15 proc.

opublikowano: 11-09-2017, 22:00

Ubezpieczyciele w I półroczu znacząco zwiększyli zyski mimo rosnących wypłat odszkodowań i świadczeń.

31,6 mld zł — tyle ze składek zebrali ubezpieczyciele w pierwszym półroczu. To o 15 proc. więcej niż przed rokiem. W formie odszkodowań i świadczeń wypłacili klientom 19,7 mld zł, o 8 proc. więcej niż przed rokiem. Między innymi dzięki szybszemu przyrostowi składek niż wypłat i zapewne dobrym wynikom z inwestycji znacząco zwiększyli zyski: majątkowi wypracowali 2,6 mld zł (1,13 mld zł), a życiowi 1,2 mld zł (1,13 mld zł). Na dobrych wynikach skorzysta też budżet — za pierwsze półrocze branża ubezpieczeniowa zapłaci 606 mln zł podatku dochodowego (382 mln zł przed rokiem) oraz 300 mln zł podatku od aktywów.

Branża ubezpieczeniowa, którą reprezentuje Grzegorz Prądzyński, ma zainwestowane 16,5 mld zł w akcjach i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu oraz 63,8 mld zł w obligacje skarbowe i inne papiery o stałej kwocie dochodu.
Zobacz więcej

MOCNY INWESTOR:

Branża ubezpieczeniowa, którą reprezentuje Grzegorz Prądzyński, ma zainwestowane 16,5 mld zł w akcjach i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu oraz 63,8 mld zł w obligacje skarbowe i inne papiery o stałej kwocie dochodu. Marek Wiśniewski

Drugi kwartał z rzędu ubezpieczyciele wykazali zysk w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych. Na dobre wyniki finansowe w pierwszym półroczu 2017 r. w dalszym ciągu przełożenie miały podwyżki cen polis OC, jakie następują nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy. Dobra passa nie została przerwana mimo tego, że ubezpieczyciele wypłacili w pierwszym kwartale wyższe odszkodowania i świadczenia na rzecz poszkodowanych w wypadkach.

Z OC do klientów popłynęło 4,3 mld zł, o 9,2 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei z autocasco wypłacono 2,2 mld zł (wzrost o 6,5 proc.). — To, czy uda się utrzymać tę równowagę, zależy przede wszystkim od wartości wypłat dla poszkodowanych w przyszłości.Jeśli będą one rosły, rosnąć będą także ceny ubezpieczeń — komentuje J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu

Polskiej Izby Ubezpieczeń, cytowany w komunikacie prasowym. Na horyzoncie pojawiły się pierwsze symptomy wskazujące na stabilizację cen OC. Według analizy porównywarki ubezpieczeniowej Ubea, we wrześniu ceny były niższe niż w lipcu. Wpływ tego zjawiska będzie można ocenić po ogłoszeniu wyników finansowych za trzeci kwartał.

Na rynku ubezpieczeń majątkowych (bez ubezpieczeń komunikacyjnych) przypis wyniósł 8,2 mld zł. W porównaniu z pierwszym półroczem poprzedniego roku wpływy w tym sektorze wzrosły o 15,5 proc. Największy udział w składce miały ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (1,8 mld zł). Rosną również wypłaty świadczeń z tego tytułu. Jak mówi wiceprezes PIU Andrzej Maciążek, podskoczyły o 17 proc. Zwraca jednak uwagę, że dane po pierwszym półroczu nie zawierają jeszcze odszkodowań za nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu.

— Ich koszt szacuje się dziś na około 400 mln zł, co będzie widoczne we wzroście wypłat w kolejnych kwartałach — wyjaśnia wiceprezes PIU.

W segmencie ubezpieczeń na życie przypis wzrósł o 2,4 proc., co dało całej branży 12,2 mld zł. Przed rokiem rynek skurczył się o ponad 17 proc. Zdaniem Grzegorza Prądzyńskiego, od pewnego czasu ponownie wzrosły składki z ubezpieczeń inwestycyjnych i oszczędnościowych. Nowe produkty sprzedawane są już pod rygorem nowych regulacji prawnych. Z ubezpieczeń na życie na rzecz poszkodowanych wypłacono 10,4 mld zł, o 13,6 proc. więcej niż przed rokiem.

OKIEM EKSPERTA

Auta napędzają ubezpieczycieli

MARCIN BRODA, analityk Ogma

Dobre wyniki w segmencie majątkowym ubezpieczyciele zawdzięczają przede wszystkim drożejącym polisom komunikacyjnym. W ciągu dwóch lat ceny poszły w górę nawet o 75 proc. Nie dostrzegamy wzrostu liczby pojazdów na ulicach, nie dostajemy również sygnałów, aby ubezpieczenia autocasco cieszyły się większym zainteresowaniem. Natomiast Polacy chętniej ubezpieczają mieszkania — tutaj rynek bardzo wspierają banki przy okazji udzielania kredytów hipotecznych.

19 września 2017 r. godz. Centrum Olimp

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / Rynek ubezpieczeń urósł o 15 proc.