Rynek ubezpieczeń urósł o 15 proc.

Ubezpieczyciele w I półroczu znacząco zwiększyli zyski mimo rosnących wypłat odszkodowań i świadczeń.

31,6 mld zł — tyle ze składek zebrali ubezpieczyciele w pierwszym półroczu. To o 15 proc. więcej niż przed rokiem. W formie odszkodowań i świadczeń wypłacili klientom 19,7 mld zł, o 8 proc. więcej niż przed rokiem. Między innymi dzięki szybszemu przyrostowi składek niż wypłat i zapewne dobrym wynikom z inwestycji znacząco zwiększyli zyski: majątkowi wypracowali 2,6 mld zł (1,13 mld zł), a życiowi 1,2 mld zł (1,13 mld zł). Na dobrych wynikach skorzysta też budżet — za pierwsze półrocze branża ubezpieczeniowa zapłaci 606 mln zł podatku dochodowego (382 mln zł przed rokiem) oraz 300 mln zł podatku od aktywów.

MOCNY INWESTOR:
Zobacz więcej

MOCNY INWESTOR:

Branża ubezpieczeniowa, którą reprezentuje Grzegorz Prądzyński, ma zainwestowane 16,5 mld zł w akcjach i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu oraz 63,8 mld zł w obligacje skarbowe i inne papiery o stałej kwocie dochodu. Marek Wiśniewski

Drugi kwartał z rzędu ubezpieczyciele wykazali zysk w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych. Na dobre wyniki finansowe w pierwszym półroczu 2017 r. w dalszym ciągu przełożenie miały podwyżki cen polis OC, jakie następują nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy. Dobra passa nie została przerwana mimo tego, że ubezpieczyciele wypłacili w pierwszym kwartale wyższe odszkodowania i świadczenia na rzecz poszkodowanych w wypadkach.

Z OC do klientów popłynęło 4,3 mld zł, o 9,2 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei z autocasco wypłacono 2,2 mld zł (wzrost o 6,5 proc.). — To, czy uda się utrzymać tę równowagę, zależy przede wszystkim od wartości wypłat dla poszkodowanych w przyszłości.Jeśli będą one rosły, rosnąć będą także ceny ubezpieczeń — komentuje J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu

Polskiej Izby Ubezpieczeń, cytowany w komunikacie prasowym. Na horyzoncie pojawiły się pierwsze symptomy wskazujące na stabilizację cen OC. Według analizy porównywarki ubezpieczeniowej Ubea, we wrześniu ceny były niższe niż w lipcu. Wpływ tego zjawiska będzie można ocenić po ogłoszeniu wyników finansowych za trzeci kwartał.

Na rynku ubezpieczeń majątkowych (bez ubezpieczeń komunikacyjnych) przypis wyniósł 8,2 mld zł. W porównaniu z pierwszym półroczem poprzedniego roku wpływy w tym sektorze wzrosły o 15,5 proc. Największy udział w składce miały ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (1,8 mld zł). Rosną również wypłaty świadczeń z tego tytułu. Jak mówi wiceprezes PIU Andrzej Maciążek, podskoczyły o 17 proc. Zwraca jednak uwagę, że dane po pierwszym półroczu nie zawierają jeszcze odszkodowań za nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu.

— Ich koszt szacuje się dziś na około 400 mln zł, co będzie widoczne we wzroście wypłat w kolejnych kwartałach — wyjaśnia wiceprezes PIU.

W segmencie ubezpieczeń na życie przypis wzrósł o 2,4 proc., co dało całej branży 12,2 mld zł. Przed rokiem rynek skurczył się o ponad 17 proc. Zdaniem Grzegorza Prądzyńskiego, od pewnego czasu ponownie wzrosły składki z ubezpieczeń inwestycyjnych i oszczędnościowych. Nowe produkty sprzedawane są już pod rygorem nowych regulacji prawnych. Z ubezpieczeń na życie na rzecz poszkodowanych wypłacono 10,4 mld zł, o 13,6 proc. więcej niż przed rokiem.

OKIEM EKSPERTA

Auta napędzają ubezpieczycieli

MARCIN BRODA, analityk Ogma

Dobre wyniki w segmencie majątkowym ubezpieczyciele zawdzięczają przede wszystkim drożejącym polisom komunikacyjnym. W ciągu dwóch lat ceny poszły w górę nawet o 75 proc. Nie dostrzegamy wzrostu liczby pojazdów na ulicach, nie dostajemy również sygnałów, aby ubezpieczenia autocasco cieszyły się większym zainteresowaniem. Natomiast Polacy chętniej ubezpieczają mieszkania — tutaj rynek bardzo wspierają banki przy okazji udzielania kredytów hipotecznych.

19 września 2017 r. godz. Centrum Olimp

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / Rynek ubezpieczeń urósł o 15 proc.