Rynek wchłania jakościowe produkty OSM Olecko

Partnerem publikacji jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku
opublikowano: 18-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pomimo pandemii, galopującej inflacji i skoku cen energii Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku radzi sobie dobrze. Stawia na produkty o wysokiej jakości, co nie tylko stabilizuje, lecz również wzmacnia jej pozycję na rynku.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku powstała w 1927 r. Od początku jej produkty składały się na bogactwo kulinariów wielokulturowej, wielonarodowej i wielowyznaniowej społeczności zamieszkującej region Warmii, Mazur i Powiśla. Nawiązywały do smaków kuchni staropolskiej, warmińskiej, mazurskiej, ukraińskiej, litewskiej, rosyjskiej, również pruskiej. Obecnie spółdzielnia kontynuuje te tradycje i dzięki temu jest członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia, Mazury i Powiśle.

– Głównym produktem spółdzielni są sery dojrzewające typu holenderskiego. Produkujemy też masło, twaróg naturalny, mleko spożywcze, śmietanę, maślankę i cukierki krówki. Masło ekstra Mazury Smak Natury oraz twaróg naturalny Mazury Smak Natury uzyskały prawo używania wspólnego znaku towarowego. Mało tego – są oznaczane gwarancją „Jakość i tradycja”, dzięki czemu należą do cenionego przez rynek krajowego systemu wyróżniania żywności charakteryzującej się wysoką jakością – mówi nam Jerzy Skorupski, prezes zarządu OSM Olecko.

Gouda rządzi

Rynek zna OSM Olecko przede wszystkim z serów typu holenderskiego – goudy, edamskiego, morskiego i podlaskiego. W dobie pandemii zamknięci w domowych biurach pracownicy chętnie sięgali po ser typu szwajcarskiego złota gouda z dziurami z Olecka. Odpowiedzialne za oczka w tym produkcie bakterie kwasu propionowego przerabiają w trakcie dojrzewania sera kwas mlekowy (wytworzony wcześniej przez inne bakterie) na kwas propionowy. To jemu ser zawdzięcza orzechowy smak i dwutlenek węgla, który tworzy bąble, ale nie potrafi uwolnić się z twardniejącego sera. Po zastygnięciu masy zostają więc puste miejsca – w markowym serze szwajcarskim mają one wielkość wiśni. Złota gouda z dziurami z Olecka szybko stała się przebojem na rynku zarówno lokalnym, jak i hurtowym.

– Wyroby spółdzielni poddawane są tylko procesowi pasteryzacji, dlatego też posiadają krótsze terminy przydatności do spożycia. Sery z serii Mazury Smak Natury dzięki tradycyjnemu sposobowi wytwarzania na bazie zakwasu roboczego i zastosowaniu surowca od lokalnych rolników charakteryzują się zaś wyjątkowym smakiem – podkreśla Jerzy Skorupski.

W jaki sposób OSM Olecko dystrybuuje i sprzedaje swoje produkty?

– Nasza spółdzielnia rozwija się samodzielnie i jak dotąd nie odnotowała większych zmian w modelu biznesowym. Dostarczamy nasze wytwory głównie do hurtowni, na rynek lokalny, do sklepów sprzedaży detalicznej i podmiotów branży HoReCa (hotele, restauracje, catering). Regionalnie jesteśmy też obecni w dwóch sieciach handlowych. Rynek lokalny jest dla nas bardzo ważny, bo właśnie tu sprzedajemy około połowy całej naszej produkcji. Mamy własny sklep przyzakładowy – odpowiada prezes Skorupski.

OSM Olecko produkuje również ser olecki długodojrzewający, który dojrzewa minimum pół roku, zanim trafi do sprzedaży. Jednak hitem spółdzielni jest ser gouda Mazury Smak Natury i właśnie jego produkcja ma stosunkowo największe rozmiary. Dużą pomocą w promocji tego produktu, cenionego jako wytwór regionalny i charakteryzujący się nadzwyczajnymi parametrami smakowymi, jest certyfikat „Doceń polskie”, którym oznaczone jest każde jego opakowanie.

– Za wysoką jakość naszych produktów byliśmy wielokrotnie wyróżniani i nagradzani – chwali się prezes Skorupski.

OSM Olecko produkuje dziennie około 9 ton serów, z czego 75 proc. to sery typu gouda.

Ekonomia na plus

Spółdzielnia zatrudnia mniej niż stu pracowników. W ogólnych jej kosztach ponad 80 proc. stanowią wydatki na zakup mleka, które OSM Olecko pozyskuje z 6 powiatów i 16 gmin położonych w promieniu 50 km od zakładu. Na tym terenie ma około 450 jednostkowych dostawców. Ponadto skupuje mleko w dwóch własnych punktach, do których mleko dostarcza kilkunastu rolników – u pozostałych prowadzi odbiór bezpośrednio z gospodarstwa. Obszar skupowy spółdzielni graniczy z terytoriami działania znaczących konkurentów: OSM Giżycko, SM Mlekpol i Laktopol.

Skup mleka w 2021 r. wyniósł 51 mln litrów, a z przeciętnego gospodarstwa pochodziło rocznie 113 tys. litrów. Dziennie OSM Olecko skupuje ponad 175 tys. litrów mleka, ale jej moce przerobowe sięgają 115 tys. litrów surowca. Obrót nadwyżkami jest opłacalny, bo gdy niecałe zakupione mleko uda się przerobić, wówczas nadwyżki można sprzedać innym podmiotom jako tzw. mleko przerzutowe. Poprawia to ekonomiczną sytuację OSM Olecko, gdyż w 2022 r. ceny mleka przerzutowego były wysokie – wzrosły o blisko 100 proc. rok do roku.

Miniony rok spółdzielnia zakończyła zyskiem sięgającym 1,5 mln zł. Część zysków przeznaczyła na inwestycje, np. stację mycia cystern, stację wymiany powietrza w działach produkcyjnych, ułożenie kostki brukowej na parkingu przy firmowym sklepie i na placu spółdzielni, zakup dwóch tanków do mleka surowego, dwóch zestawów do zwózki mleka po 26 tys. litrów każdy. Przystąpiła też do modernizacji działów produkcji cukierków typu krówka, twarożkarni, masłowni i aparatowni. Wcześniej zakupiła maszyny do pakowania próżniowego i automatycznego ważenia produktów, korzystając przy tym z 50 proc. dofinansowania z funduszy unijnych.

– Dzięki wsparciu ze strony programów rządowych (dofinansowanie z PFR, tarcza antyinflacyjna) 2022 r. nie jest dla nas zły. Mamy jednak obawy, co będzie w 2023 r. Szykujemy się na stawienie czoła trudnościom – przyznaje Jerzy Skorupski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane