Rynek wymusza wdrażanie norm

Bartosz Krzyżaniak
opublikowano: 19-09-2000, 00:00

Rynek wymusza wdrażanie norm

Wzrasta popularność certyfikatów środowiskowych

BEZ ODWROTU: Kto nie będzie zarządzał swoimi zasobami w sposób systemowy, wypadnie z rynku — twierdzi Artur Repetski, kierownik sekcji ochrony środowiska w Bureau Veritas Polska. fot. Grzegorz Kawecki

Posiadanie certyfikatu ISO 14001 nie jest obowiązkowe, jednak jest on istotnym elementem przetargowym w grze o zagranicznego partnera. Rodzime przedsiębiorstwa odczują to wyraźniej po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Dowodem na wzrost znaczenia zagadnień związanych z ochroną środowiska są choćby projekty ustaw (o odpadach i ochronie środowiska), które prawdopodobnie zostaną wprowadzone w styczniu 2001 r. Będą one lepiej dopasowane do prawa obowiązującego w UE od obecnych regulacji.

Bez przymusu

— W krajach UE nie ma przymusu posiadania certyfikatu ISO 14001, jednak jest on powszechny. Dzieje się tak dlatego, że to rynek wymusza na przedsiębiorstwach wdrażanie norm środowiskowych. Jeżeli polskie firmy zlekceważą je, najprawdopodobniej nie dostaną kontraktów od dużych zagranicznych zleceniodawców — zapewnia Andrzej Gerhardt, prezes Polskiego Forum ISO 14000.

Stanie się tak między innymi z powodu wytycznych zawartych w programie ISO 14001 nakazujących kontrolę swych kontrahentów pod względem ochrony środowiska.

System zarządzania środowiskiem (SZŚ) jest dla niektórych branży pewnym novum. Większość firm stawiała przede wszystkim na jakość, ubiegając się głównie o ISO 9000. Przygotowywana norma połączy w sobie kwestie jakości, środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny.

Śniegowa kula

— W przypadku ISO 14001 zaczyna sprawdzać się teoria kuli śniegowej, doskonale widocznej w jakościowej normie ISO 9000. Duże firmy niejako wymusiły na mniejszych posiadanie certyfikatu — tłumaczy Artur Repetski, kierownik sekcji ochrony środowiska w Bureau Veritas Polska.

Jego zdaniem, wokół SZŚ robi się coraz głośniej. Dowodem na to jest choćby nowa norma dotycząca systemu jakości ISO 9001-2000, która zostanie wprowadzona w styczniu 2001r. Będzie ona zbliżona do ISO 14001 i do związanej z bezpieczeństwem i higieną OHSAS 18001. Dzięki niej posiadacze norm jakościowych będą działali podobnie jak firmy posiadające certyfikat środowiskowy, a wskutek większej integracji łatwiejsze stanie się zarządzanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek wymusza wdrażanie norm