Rynek za 113 mln zł kusi Avio

MAG
19-06-2007, 00:00

Włosi chcą z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 4 remontować silniki samolotów i okrętów. I myślą o udziale w prywatyzacji.

Włosi chcą z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 4 remontować silniki samolotów i okrętów. I myślą o udziale w prywatyzacji.

W najbliższych latach wartość remontów polskich silników dla polskiej armii sięgnie 113 mln zł (40 mln USD) rocznie. Chrapkę na ten tort mają włoska grupa Avio i Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 (WZL4) w Warszawie. Wczoraj na targach lotniczych w Paryżu podpisały list intencyjny o współpracy.

— Dajemy sobie rok na współpracę, która może się zakończyć stworzeniem joint venture. Avio nie wyklucza udziału w prywatyzacji WZL4, które do końca roku mają zostać przekształcone w spółkę — mówi Krzysztof Krystowski, dyrektor generalny ds. rozwoju Avio Polska, wcześniej wiceminister gospodarki odpowiedzialny za offset.

„PB” zapowiadał to w maju.

— Avio jest bodaj jedyną firmą w Europie, remontującą niemal wszystkie typy silników do maszyn, które będzie stosować polska armia. WZL4 są dziś głównym partnerem sił powietrznych w remoncie silników. Para jest idealnie dobrana, nie ma tu mowy o mezaliansie — uważa Krzysztof Krystowski.

Docelowo polska armia chce posiadać 48 myśliwców F-16, 12 samolotów transportowych CASA, sześć samolotów transportowych Herkules C-130, i ponad 120 śmigłowców. Włosi wygrali w ubiegłym roku przetarg na dostawę napędu turbinowego do korwety Gawron, więc także te silniki mogą remontować.

Avio ma dziś w Europie dwa centra remontowe: we Włoszech (obsługuje południową Europę) i w Holandii (zachodnią). Joint venture z WZL4 ma szansę stać się trzecim obsługującym kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek za 113 mln zł kusi Avio