Rynek znieczulony na inflację

dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB
opublikowano: 13-07-2021, 08:19

Przed dwoma miesiącami publikacja danych o kwietniowej inflacji w USA spowodowała sporą nerwowość na rynku. Miesiąc temu inflacja wzrosła do 5%, ale dane te zostały już zignorowane. Dzisiejszy odczyt może być już tylko formalnością.

Inflacja była tematem przewodnim drugiego kwartału, szczególnie w USA. Ogromna stymulacja fiskalna, otwarcie gospodarki, wzrost cen surowców – to wszystko napędza wzrost cen. W maju wyniósł on już 5% w skali roku, zaś inflacja bazowa (3,8%) była najwyższa od niemal 30 lat. Oczywiście wzrost ten jest częściowo przejściowy (rok temu ceny paliw były bardzo niskie), ale ponieważ jest dużo wyższy niż zakładano (jeszcze kilka miesięcy temu konsensus Bloomberga zakładał czerwcową inflację nieznacznie powyżej 3%), rynki obawiały się, że doprowadzi to do wcześniejszego zacieśnienia pieniężnego w USA. Już wiemy, że tak się nie stało. Fed wyjątkowo nonszalancko podszedł do inflacji uznając, że jest ona w całości przejściowa. Odmienne głosy były w mniejszości i zostały skutecznie stłumione przez głównodowodzących w Rezerwie Federalnej. Inwestorzy wyczuli to i doszli do wniosku, że skoro Fed zamierza aktywnie kreować bańkę spekulacyjną, to należy z tego korzystać tak długo, jak tylko będzie można. Dlatego też trudno oczekiwać, aby dzisiejsze dane miały wiele zmienić, szczególnie, że powoli zbliżamy się do szczytu inflacji. Konsensus zakłada nawet spadek inflacji rocznej z 5 do 4,9% i niewielki wzrost inflacji bazowej. Gdyby inflacja faktycznie nieco spadła, mogłoby to wręcz zostać przyjęte z euforią. Oczywiście sam temat inflacji nie jest zamknięty – chodzi nie o to, czy wkrótce zacznie spadać (będzie), ale czy wróci w okolice 2%, czy też pozostanie wyższa – to jest jednak temat na dłuższy okres i inwestorzy na razie się tym nie przejmują. Dane o 14:30.

Co więcej, rosnąca popularność tematu „czwartej fali” i związanych z nią możliwych restrykcji pomaga koniunkturze rynkowej (o wątpliwym podłożu moralnym takich reakcji wykreowanym przez banki centralne pisałem kilka dni temu). Inwestorzy wychodzą z założenia, że restrykcje nie będą bardzo dotkliwe, a staną się pretekstem dla jeszcze większego interwencjonizmu. Efekt to kolejne rekordy na Wall Street i odbicie na europejskich rynkach, gdzie przecież te restrykcje mogą dać się bardziej we znaki.

Szampańskie nastroje zwykle pomagają złotemu, ale tak się nie dzieje, w dużej mierze poprzez postawę EBC (o której pisałem wczoraj) oraz RPP. Złoty jest wręcz coraz słabszy. O 8:00 euro kosztuje 4,5558 złotego, dolar 3,8417 złotego, frank 4,1988 złotego, zaś funt 5,3354 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane