Czytasz dzięki

Rynki akcji w USA nadal rosną

opublikowano: 09-04-2020, 22:28

Ostatnia przed świętami sesja na amerykańskich rynkach akcji zakończyła się wzrostem S&P500 o 1,4 proc., średniej Dow Jones o 1,2 proc., a Nasdaq o 0,8 proc. W skróconym tygodniu S&P500 zyskał 12,1 proc., Dow Jones 12,7 proc., a Nasdaq 10,6 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji nadal przeważa popyt. W czwartek pomógł w tym Fed ogłaszając niedługo po wiadomości o 6,6 milionach "nowych bezrobotnych" kolejne  programy wsparcia wartości 2,3 bln USD. Zapowiedział tanie pożyczki z odroczoną spłatą dla spółek zatrudniających do 10 tys. osób, a także kupowanie obligacji stanów, hrabstw i miast.

Inwestorów ucieszyła przede wszystkim zapowiedź rozszerzenia zakupów obligacji korporacyjnych także na tzw. upadłe anioły, czyli spółki, które straciły rating inwestycyjny. Największy dedykowany takim obligacjom ETF rósł w czwartek najmocniej od ponad dekady.

Z frontu walki z pandemią w USA  nadchodziły dwuznaczne doniesienia. Gubernator najmocniej dotkniętego nią stanu Nowy Jork poinformował o nowym minimum hospitalizacji jednak w tym samym czasie nowe maksimum osiągnęła też liczba zgonów.

Na nastroje na rynkach akcji wpływały także doniesienia z rynku ropy. Inwestorzy śledzili doniesienia ze spotkania OPEC+. Pierwsze mówiły o uzgodnieniu obniżenia wydobycia o 20 mln baryłek. Kurs ropy rósł dwucyfrowo, co pomagało także rynkowi akcji. Kolejne sygnały nie były już tak bycze. Doniesienia o cięciu wydobycia jednak o 10 mln baryłek wywołały rozczarowanie i ostatecznie ropa wyraźnie staniała.

Segment energii był na koniec dnia jedynym z przewagą podaży wśród 11 głównych segmentów S&P500. Największym popytem, dzięki ogłoszonym przez Fed działaniom, cieszyły się akcje spółek finansowych, rynku nieruchomości i użyteczności publicznej. Na zamknięciu drożało ok. 76 proc. spółek wchodzących w skład S&P500.

Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones wzrosły kursy 18. W piątce najmocniej drożejących znalazły się spółki trzy spółki finansowe: JP Morgan Chase, Goldman Sachs i Travelers Companies. W piątce najmocniej taniejących znalazły się dwa największe amerykańskie koncerny naftowe: Exxon Mobil i Chevron.
 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane