Rynki czekają na wtorkową decyzję Fed

Lesław Kretowicz, Michał Śliwiński
11-05-2001, 18:56

LONDYN (Reuters) - W nadchodzącym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na decyzji amerykańskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych.

Decyzja Rady Otwartego Rynku Banku Rezerwy Federalnej (Fed) zostanie ogłoszona we wtorek 15 maja. Główna stopa funduszy federalnych wynosi obecnie 4,5 procent.

Po ostatnich danych makroekonomicznych trudno jednoznacznie stwierdzić jak zachowa się Fed. Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w kwietniu o 0,8 procent, podczas gdy analitycy liczyli na wzrost rzędu 0,4 procent.

Również nastroje amerykańskich konsumentów poprawiły się w maju, podał w piątek Uniwersytetu Michigan.

"Nic nie wskazuje na to, by gospodarce amerykańskiej groziła recesja. Ostatnie dane wzbudzą na pewno wątpliwości, czy Fed zdecyduje się na agresywną redukcję stóp" - powiedział John Stiles z IDEAglobal.

"Wzrost sprzedaży detalicznej w USA to jedno z najważnieszych wydarzeń tego tygodnia" - powiedział Nigel Richardson, strateg inwestycyjny z AXA Investment Managers w Londynie.

Zdaniem Stephena Lewisa, głównego ekonomisty Monument Derivatives w Londynie, istnieje 80 procent szansy, że Fed obniży stopy o 50 punktów bazowych.

"Możliwość obniżki o 25 punktów bazowych oceniam na 15 procent, a utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie na pięć procent" - powiedział Lewis.

Zdaniem analityków obniżka stóp może pomóc euro przezwyciężyć ostatnie spadki wywołane niespodziewaną decyzją Europejskiego Banku Centralnego (ECB). W czwartek ECB zredukował koszty oprocentowania kredytów w strefie euro do 4,5 z 4,75 procent.

We wtorek 16 maja Departament Pracy USA opublikuje dane o kwietniowej inflacji. Analitycy ankietowani przez agencję Reutera spodziewają się, że wzrosła ona o 0,3 procent licząc miesiąc do miesiąca.

W piątek większość krajów strefy euro opublikuje dane o kwietniowej inflacji, natomiast wartość wskaźnika dla całej strefy zostanie podana w środę 16 maja.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz, Michał Śliwiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynki czekają na wtorkową decyzję Fed