Rynki zaczęły święto, nie czekając na finał

ISK
opublikowano: 09-03-2012, 00:00

RESTRUKTURYZACJA DŁUGU GRECJI

Kilka godzin przed wyznaczonym na czwartek na godzinę 21 terminem, na redukcję greckiego długu zgadzało się już od 60 do 77 proc. prywatnych wierzycieli tego kraju. To oznacza, że rząd Grecji jest bliski uzyskania progu, który zmusi wierzycieli do przyjęcia planu restrukturyzacji długu. Rynki żyły tą wiadomością w czwartek od rana. Indeksy rosły, drożało euro, a słabł dolar.

Według wyliczeń agencji Bloomberg, na redukcję o 53,5 proc. greckiego zadłużenia zgodziło się już 60 proc. prywatnych wierzycieli, w których rękach są obligacje o łącznej wartości 124 mld EUR (na ogólną kwotę 206 mld EUR). Natomiast według greckiego serwisu Bankingnews, skala partycypacji prywatnych inwestorów w programie PSI (konwersji obecnych obligacji będących w posiadaniu prywatnych inwestorów na nowe papiery o niższej wartości i dłuższym terminem zapadalności) sięgała 79 proc. — Oddalają one ryzyko nieuporządkowanego bankructwa Grecji, do którego doszłoby, gdyby zgodę wyraziło mniej niż 66,6 proc. inwestorów — komentuje Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ.

W grupie wierzycieli, którzy zgodzili się na straty z tytułu redukcji greckiego zadłużenia, są największe tamtejsze banki komercyjne — National Bank of Greece, Eurobank i Bank Pireus, a także większość lokalnych funduszy emerytalnych. Z największych zagranicznych wierzycieli Grecji akces do programu redukcji długu miały potwierdzić m.in. niemiecki Commerzbank i włoska grupa ubezpieczeniowa Generali. Hansa Humes, prezes funduszu Greylock Capital Management, zakładał, że na redukcję zgodzi się ponad 80 proc. posiadaczy greckiego długu. Pozwoli to rządowi Grecji uruchomić klauzulę CAC, przymuszającą pozostałych wierzycieli do operacji redukcji obligacji. Dalej nie wiadomo jednak, co z wartymi prawie 30 mld EUR obligacjami, jakie Grecja wyemitowała na podstawie prawa międzynarodowego. Niektórzy posiadacze tych obligacji zapowiedzieli bowiem, że nie zgodzą się na redukcje i będą domagali się wypłat z tytułu CDS — instrumentów, które wykupi właśnie na wypadek bankructwa Grecji.

Najwięksi prywatni wierzyciele Grecji

Zaangażowanie w greckie papiery skarbowe (w mld EUR)

National Bank of Greece (Grecja) _________________________ 11

Eurobank EFG/Alpha Bank (Grecja) _________________________ 9

Bank Pireus (Grecja) __________________________________________ 7,7

BNP Paribas (Francja) ____________________________________________ 5

Dexia (Francja/Belgia) _______________________________________ 3,5

Commerzbank (Niemcy) ____________________________________ 2,9

Societe Generale (Francja) _________________________________ 2,9

Groupama (Francja) ______________________________________________ 2

Źródło: Bloomberg, Barclays

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISK

Polecane