Ryszard Krauze rozstał się z Prokomem

  • Emil Górecki
opublikowano: 04-02-2014, 06:02

Były miliarder Ryszard Krauze nie jest już akcjonariuszem ani prezesem Prokom Investments. Gdański sąd zarejestrował zmiany w statucie spółki, zgodnie z którym biznesmen zrezygnował ze swoich uprawnień osobistych w Prokomie – poinformowała spółka w komunikacie.

Ryszard Krauze obecnie nie jest także zaangażowany kapitałowo w żadną spółkę, w której zaangażowany jest Prokom – z wyjątkiem Petrolinvestu.

- Kierując się względami osobistymi, podjąłem decyzję o wycofaniu się z zarządzania Prokomem oraz grupą kapitałową Prokom. Prokomem kierować będzie dotychczasowy zarząd. Moje odejście z Prokomu było przygotowywane od szeregu miesięcy, zaś zmiana nie będzie miała żadnego negatywnego wpływu na sytuację spółki. Już wcześniej podjąłem decyzję o rezygnacji z funkcji w radach nadzorczych spółek giełdowych, których Prokom jest akcjonariuszem – tłumaczy decyzję Ryszard Krauze.

Prokom jest obecnie zaangażowany w spółkę deweloperską Polnord, gdzie ma pośrednio i bezpośrednio 24,39 proc. udziałów. Udział Ryszarda Krauzego w biochemicznym Biotonie wynosił jeszcze niedawno blisko 13 proc. W paliwowym Petrolinveście biznesmen ma 5,52 proc.

Prokom został stworzony przez Ryszarda Krauzego w 1987 r. jako niewielkie przedsiębiorstwo komputerowe, które z czasem zaczęło zyskiwać zlecenia opracowania systemów informatycznych dla dużych przedsiębiorstw i instytucji państwowych, jak ZUS czy Poczta Polska. W 2008 r. ta część działalności została połączona z Asseco Poland. Prokom Investments pozostał jednak wehikułem inwestycyjnym założyciela, z którego wyrósł np. deweloperski Polnord. Ryszard Krauze od kilku miesięcy boryka się z problemami finansowymi, w związku z czym sprzedawał pakiety akcji swoich spółek. Kilka dni temu doszły problemy osobiste – jego syn został pchnięty nożem i przebywa w szpitalu.

Ryszard Krauze (fot. Puls Biznesu, TP)
Ryszard Krauze (fot. Puls Biznesu, TP)
None
None

Ostatnie 5 lat indeksu PB Krauze

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane