"Rz": fiskus chce uderzyć w liniowy PIT

  • PAP
opublikowano: 27-03-2019, 12:10

Ministerstwo Finansów pracuje nad "testem przedsiębiorcy", który odsieje biznes od samozatrudnienia - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Według dziennika fiskus "niechętnym okiem" patrzy na jednoosobową działalność gospodarczą, zwłaszcza tę opodatkowaną liniowym 19-proc. podatkiem dochodowym. W jego ocenie to jeden z problemów polskiego systemu podatkowego.

"Chodzi o to, że znaczna część takich przedsiębiorców pracuje na rzecz jednego pracodawcy, któremu co miesiąc wystawia jedną fakturę VAT. Według fiskusa taka działalność gospodarcza to fikcja służąca płaceniu niższych podatków i składek na ZUS niż ci, którzy u tego samego pracodawcy wykonują takie same obowiązki w ramach umowy o pracę" - wyjaśnia gazeta.

Teresa Czerwińska
fot. Krystian Maj/FORUM

- Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji - powiedział w rozmowie z gazetą minister Świtała. 

Jak czytamy, problem ten chce rozwiązać Ministerstwo Finansów za pomocą "testu przedsiębiorcy", nad którym obecnie pracuje. "Ma on odsiać rzeczywistych przedsiębiorców od tych, którzy zdaniem resortu prowadzą fikcyjną działalność gospodarczą" - wskazuje "Rz".

Działalność gospodarcza, której prawdziwość kwestionuje Ministerstwo Finansów  może prowadzić 166 tys. osób. Według MF zamiast 32 proc. PIT płacą one 19 proc. podatku dochodowego.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów stworzenie tzw. testu przedsiębiorcy będzie jednak nie tylko bardzo trudne, ale wręcz "niewykonalne". 

- Nie rozumiem, dlaczego Ministerstwo Finansów marnuje czas i energię na 166 tys. osób, które zamiast 32 proc. PIT płacą 19. Mamy w finansach państwa znacznie poważniejsze problemy - mówi cytowana przez "Rz" Joanna Tyrowicz, ekonomistka z ośrodka badawczego GRAPE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane