Rząd chce odpuścić dłużnikom

opublikowano: 29-04-2010, 08:14

Z ustawy o legalnym bankructwie, która miała pomóc wielu zadłużonym Polakom, skorzystało... 16 osób. Być może zbyt restrykcyjne prawo zostanie złagodzone - donosi "Metro".

Zgodnie z obowiązującym od kwietnia ubiegłego roku prawem, z bankructwa mogą teraz korzystać tylko osoby, które wpadły w tarapaty nie ze swojej winy, np. straciły pracę lub są po wypadku. Poza tym, na poczet długów syndyk może zabrać cały majątek, w tym mieszkanie. Trzeba go też opłacić. Dlatego chociaż do końca marca tego roku wnioski o upadłość złożyło aż 1153 Polaków, większość spraw odrzucono z powodu braków w dokumentacji lub braku pieniędzy na gażę dla syndyka. Upadłość udało się ogłosić tylko 16 osobom.

Jak dowiedziało się "Metro", posłowie ponownie chcą zająć się ustawą. Rząd sugeruje, że po nowelizacji upadłość nadal mogliby ogłaszać tylko ci, którzy wpadli w długi nie ze swojej winy. Bankruci nie traciliby jednak mieszkania i majątku. Część zobowiązań byłaby umarzana, a wynagrodzenie syndyka rozkładanoby na raty.

Jeśli posłowie się nie dogadają, to rząd w drugiej połowie roku sam zgłosi projekt nowelizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane