Rząd chce ugasić płatniczy armagedon

opublikowano: 23-12-2019, 16:28

Nie będzie kar za dokonanie płatności na inny rachunek bankowy niż wskazany w wykazie Ministerstwa Finansów (MF). Firmy odetchną.

Od wczesnej wiosny 2019 r. eksperci oraz przedstawiciele organizacji przedsiębiorców ostrzegali rząd przed poważnymi problemami które wynikną dla płatności między firmami z planowanego utworzenia tzw. białej listy podatników VAT i związanego z nią wykazu rachunków bankowych pod kuratelą MF. Jednak przez wiele miesięcy głosy te były jak „wołanie na puszczy”. Gdy 1 września ruszyła biała lista podatników VAT (zawiera dane potrzebne do weryfikacji kontrahenta) i MF zaczęło przygotowania do startu 1 stycznia 2020 r. z wykazem kont bankowych, potwierdziły się w praktyce wcześniejsze ostrzeżenia.

Fot. Ministerstwo finansów

W ostatnich tygodniach problemy nabrały tak wielkich rozmiarów, że niespodziewanie MF postanowiło …wycofać się z niektórych przepisów. Przede wszystkim zamierza znieść sankcje dla firm, które płatności powyżej 15 tys. zł dokonają na inny rachunek kontrahenta niż ten wskazany w wykazie MF.

Ministerstwo chce zrezygnować z zakazu wrzucania takich płatności w koszty uzyskania przychodów (W PIT oraz CIT) a także z odpowiedzialności solidarnej za długi podatkowe kontrahenta-sprzedawcy. Informacje o tych planach zamieściło w „Wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów”. „Projekt przewiduje pozytywne dla podatników zmiany mające na celu umożliwienie niestosowania przepisów dotyczących zwiększania przychodów lub wyłączania z kosztów uzyskania przychodów w przypadku dokonania płatności na rachunki nie zamieszczone w wykazie podatników VAT” – czytamy na stronie internetowej kancelarii premiera. 

Ponadto sankcji ma nie być także w przypadku zapłaty na konto spoza wykazu MF, gdy zapłata nastąpiła w tzw. podzielonej płatności VAT (split payment). 

Ministerstwo bardzo się spieszy z projektem odpowiednich zmian ustawowych. Podało, że Rada Ministrów planuje jego przyjęcie jeszcze w końcówce grudnia 2019 r.

W ostatnim czasie media donosiły, że z powodu uruchomienia wykazu rachunków bankowych w MF i grożących sankcji, firmy zaczęły szantażować się nawzajem, że nie zapłacą za towary czy usługi na inne konto niż widniejące w wykazie MF. Pojawiły się obawy, że może to spotęgować problemy z zatorami płatniczymi. 

Już pisaliśmy 
„PB” z 6 marca 2019 r.>>Firmom grozi chaos w płatnościach
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane