Rząd Holandii chce przełamać impas w sprawie PZU

opublikowano: 14-02-2002, 14:39

Douglas Busvine

WARSZAWA (Reuters) - Przedstawiciele holenderskiego rządu powiedzieli w czwartek, że rozpoczną rozmowy z Polską w celu odblokowania dalszej prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU).

Wicepremier Holandii i minister gospodarki Annemarie Jorritsma powiedziała, że spotkała się przedstawicielami polskiego rządu.

Tematem rozmów ma być wyjaśnienie przyczyn, dlaczego mimo zawartych umów z Eureko, która ma swoją siedzibę w Holandii, dalsza prywatyzacja PZU z udziałem tej spółki została wstrzymana.

"W chwili obecnej jest konflikt pomiędzy polskim rządem, a Eureko co bardzo mnie martwi" - powiedziała Jorritsma na konferencji prasowej.

Zarząd Eureko przedłożył propozycję rozpoczęcia rozmów na poziomie rządowym, co przewidują porozumienia dotyczące ochrony inwestycji.

"Zamierzamy rozpocząć tą procedurę teraz i mam nadzieję, że zakończymy ją we właściwy sposób" - dodała po spotkaniu z polskimi ministrami.

Największym akcjonariuszem największej polskiej spółki ubezpieczeniowej jest konsorcjum Eureko i BIG Banku Gdańskiego. W 1999 roku konsorcjum kupiło od skarbu państwa za trzy miliardy złotych 30-procentowy pakiet akcji PZU.

Poprzedni rząd w październiku zgodził się warunkowo sprzedać po 153 złote za akcję pakiet kolejnych 21 procent akcji spółki.

Dzięki temu udział konsorcjum miał wzrosnąć do 51 procent. Ponadto na mocy umowy, Eureko miałoby prawo do kupna pakietu 15 procent akcji PZU, które należą do pracowników spółki.

Do tej pory minister skarbu i Eureko nie doszli jednak do porozumienia w tej sprawie.

Minister Jorritsma zapytana, czy minister skarbu państwa Wiesław Kaczmarek zapewnił, że Polska wypełni istniejące porozumienia w sprawie PZU, powiedziała, że nie zrobił tego Kaczmarek, tylko minister finansów Marek Belka.

"W trakcie mojej dyskusji z ministrem finansów zostałam zapewniona, że polski rząd w pełni akceptuje fakt, że porozumienia są porozumieniami" - powiedziała.

Eureko potwierdziło, że traktuje PZU jako inwestycję długotreminową i nie ma planów zmieniać charakteru tej inwestycji strategicznej. W przeszłości firma ta zwracała się o pomoc do Unii Europejskiej, kiedy to poprzedni rząd starał się anulować pierwszą umowę w sprawie sprzedaży PZU.

"Podpisaliśmy wiążące porozumienie i czekamy na jego wykonanie" - powiedziała Reuterowi rzeczniczka prasowa Eureko, Lorrie Morgan. Eureko przygotowuje się do debiutu giełdowego, na razie nie została jednak ustalona data przeprowadzenia oferty.

Tymczasem minister skarbu powiedział w środę, że emisja publiczna PZU raczej nie dojdzie do skutku w 2002 roku. Minister mówił wcześniej, że na giełdę mogłoby trafić 5-10 procent akcji spółki.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd Holandii chce przełamać impas w sprawie PZU