Rząd Holandii chce zmniejszenia pogłowia świń

opublikowano: 25-11-2019, 14:14

Od poniedziałku rolnicy z niektórych regionów Holandii mogą występować o rekompensatę za zmniejszenie pogłowia świń, poinformowało Ministerstwo Rolnictwa.

Rząd Holandii uważa, że mniejsza liczba świń oznacza mniejsze dolegliwości zapachowe w środowisku, a także mniejszą emisję amoniaku. Holandia ma najwięcej krów i świń w przeliczeniu na jednostkę powierzchni w Europie.

- Stoimy w obliczu ważnego zadania: spowodowania, aby branża hodowli trzody chlewnej była bardziej zrównoważona i przygotowana na zmiany w przyszłości – powiedziała minister rolnictwa Carola Schouten. – Dla rolników, którzy będą chcieli kontynuować hodowlę na początku przyszłego roku zaproponujemy nowe rozwiązania nakierowane na innowacje i redukcję emisji – dodała.

Farmy będą oceniani pod względem roztaczanego zapachu. Te, które wypadną najgorzej, mogą uzyskać większe wsparcie finansowe. Będzie ono dostępne tylko na obszarach kraju, gdzie jest hodowana duża ilość świń, czyli na wschodzie i południu Holandii.

Holandia jest drugim na świecie po USA eksporterem produktów rolnych. Rolnictwo to największy w kraju pojedynczy emitent azotu. Rząd Holandii będzie płacił hodowcom z południa nawet 151 EUR za zrzeczenie się prawa do każdej sztuki trzody chlewnej. Na wschodzie będzie to już tylko 52 EUR. Proces rejestracji zainteresowanych potrwa do 15 stycznia przyszłego roku. Rolnicy dostaną osiem miesięcy na pozbycie się świń i posprzątanie po nich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu