Rząd Japonii straszy interwencją na rynku walutowym

opublikowano: 22-09-2022, 10:10
aktualizacja: 22-09-2022, 10:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wyraźne osłabienie jena w czwartek skłoniło rząd Japonii do ostrzeżenia o możliwości interwencji na rynku walutowym, donosi Reuters.

Utrzymanie ultra luźnej polityki monetarnej przez Bank Japonii w czwartek, dzień po kolejnym agresywnym podwyższeniu stóp przez Fed, spowodowało wyraźne osłabienie jena. Japońska waluta jest najsłabsza od 24 lat i pokonała w czwartek poziom 145 JPY za dolara. Obecnie słabnie o 1,15 proc. do 145,74 JPY za dolara. Słabnięcie jena wywołało reakcję rządu Japonii.

- Na rynkach występują bardzo duże zmiany – powiedział Masato Kanda, wiceminister finansów ds. międzynarodowych. – Nie możemy tolerować nadmiernej zmienności i chaotycznych wahań kursów walutowych – dodał.

Oświadczył, że Japonia nie interweniowała na rynku walutowym, ale kiedy stanie się to konieczne z pewnością to zrobi. Podkreślił, że resort finansów jest w stanie gotowości do działania w dowolnym momencie. Zastrzegł, że nie musi ono ograniczać się do interwencyjnych zakupów jena. Powiedział, że resort może przeprowadzić ukrytą interwencję.

Ostatni raz rząd Japonii interweniował w celu umocnienia jena w 1998 roku kiedy kurs waluty słabł do 146,78 JPY za dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane