Rząd Katalonii wzmocnił urząd podatkowy przed referendum

aktualizacja: 05-09-2017, 15:53

Rząd Katalonii poinformował o wzmocnieniu własnego urzędu podatkowego aby był gotowy gdyby w kontestowanym przez władze Hiszpanii referendum 1 października zdecydowano o secesji tej autonomicznej wspólnoty.

- Ustanowiliśmy struktury niezbędne, by Katalonia była gotowa wprowadzić w życie wolę Katalończyków wyrażoną w referendum 1 października – ogłosił Carlos Puigdemont, szef regionalnego rządu Katalonii. 

Od 2015 roku, kiedy separatyści zdobyli wyraźną większość w parlamencie Katalonii, kataloński urząd podatkowy zwiększył liczbę pracowników z 321 do 800. Liczba urzędów podatkowych wzrosła z 4 do 32. Służby podatkowe mają także nowe oprogramowanie, które pozwoli im na ściąganie wszelkich podatków w okresie kilku miesięcy od ewentualnego ogłoszenia secesji.

Obecnie większość podatków w Katalonii i innych regionach kraju pobiera rząd centralny Hiszpanii, a następnie rozdziela je do władz lokalnych.

- Celem zmian jest uzyskanie zdolności do zarządzania podatkami regularnie i na dużą skalę – ogłosił Oriol Junqueras, wiceprezydent Katalonii.

Zadeklarował, że kataloński urząd podatkowy będzie „uczciwszy” i „bliższy” obywatelom.

Katalończycy skarżą się, że ich region płaci do centralnego rządu więcej pieniędzy niż od niego otrzymuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Rząd Katalonii wzmocnił urząd podatkowy przed referendum