Rząd na Cyprze wie, jak ważne są firmy

Marta Nowicka
opublikowano: 06-04-2004, 00:00

Cypr, tak jak Polska, wchodzi do UE. Tyle że w odróżnieniu od nas wykorzystał akcesję do uproszczenia prawa podatkowego.

„Puls Biznesu”: Jak polscy przedsiębiorcy są traktowani na Cyprze?

Neophytos Neophytou, partner w filii Ernst & Young na Cyprze: Ze względu na bardzo dobre i silne relacje Cypru z krajami wschodnioeuropejskimi w przeszłości, polscy przedsiębiorcy są nawet lepiej postrzegani niż ich zachodni konkurenci. Ponadto na dowód przyjaznego stosunku do obcokrajowców Cypr nie nałożył żadnych restrykcji na swobodny przepływ pracowników po wstąpieniu do Unii.

Cypr słynie z niskich podatków. Czy związana z wejściem do Unii zmiana systemu wpłynie niekorzystnie na ten wizerunek?

— W związku z akcesją do Unii Europejskiej Cypr wprowadził nowy system podatkowy już w 2003 roku. Został on przy okazji znacznie uproszczony. W przypadku spółek kontrolowanych przez biznes zagraniczny stawka podatkowa na dochody osiągnięte poza Cyprem wzrosła z 4,25 proc. do 10 proc.

Natomiast wszystkie dochody osiągnięte przez rezydentów cypryjskich są opodatkowane w ten sam sposób, niezależnie, czy są osiągnięte na terytorium Cypru, czy poza nim. Kwestia wzrostu stawek może zniechęcić pojedynczych przedsiębiorców, którzy z założenia nie chcą płacić podatków. Mimo to atrakcyjność Cypru jako kraju turystycznego może przyciągnąć inwestorów zarówno z krajów członkowskich, jak i spoza Unii. Ponadto w nowym systemie podatkowym obowiązuje wiele wyłączeń, dotyczących np. dywidend, dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych, które również mają wpływ na decyzję — inwestować czy nie inwestować.

Jakie trudności pojawiły się w trakcie zmiany systemu?

— Przedsiębiorcom i inwestorom nowy system podatkowy w zasadzie nie sprawił problemów. Wzrost stawek opodatkowania dochodów spółek nie wpłynął negatywnie na ich działalność, ponieważ nadal są to stawki niewysokie, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.

Kwestia zmiany systemu nie wywołała również zamieszania w cypryjskim aparacie skarbowym. Międzynarodowy biznes na Cyprze jest bardzo ważny dla krajowej gospodarki. Z tego powodu rząd wyszedł z założenia, że jeśli pojawi się zamęt w biurokracji, a zagraniczni przedsiębiorcy, jako klienci urzędów skarbowych, nie zostaną należycie potraktowani, przestaną inwestować i Cypr straci ogromne źródło dochodów.

Czy warto jakieś rozwiązania podatkowe systemu cypryjskiego przenieść do Polski?

— Uważam, że system podatkowy każdego państwa powinna charakteryzować przede wszystkim zrozumiałość i jasne reguły. Nowy system Cypru został znacznie uproszczony. Nawet w podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązują znacznie prostsze zasady, mimo progresywnej stawki jest dużo mniej wyłączeń, mniej specjalnych podatków na dochody nierezydentów.

Czy założenie spółki na Cyprze jest skomplikowanym przedsięwzięciem?

— Utworzenie firmy nie sprawia problemów. Poza tym nie wymaga znacznego zaangażowania czasowego. W Holandii założenie spółki trwa trzy miesiące, na Cyprze wystarczą dwa tygodnie. Procedury są klarowne, wszelkie dokumenty są dostępne w języku angielskim, nie ma więc problemów z tłumaczeniem formularzy z greckiego czy tureckiego.

Na co powinni zwrócić uwagę polscy przedsiębiorcy, chcący rozpocząć działalność gospodarczą na Cyprze?

— Przedsiębiorca musi zapewnić zakładanej firmie zarządzanie i kontrolę na terytorium Cypru, bo tylko wtedy spółka będzie uważana za spółkę cypryjskiego rezydenta podatkowego. Również księgi rachunkowe firmy powinny być prowadzone na Cyprze. Obowiązkiem każdego rezydenta jest oczywiście terminowe składanie zeznań podatkowych.

Polscy przedsiębiorcy muszą się także przygotować na pytania o pochodzenie pieniędzy inwestowanych na Cyprze. Instytucje finansowe muszą sprawdzać pochodzenie tych środków — chodzi o zabezpieczenie przed praniem brudnych pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Nowicka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rząd na Cyprze wie, jak ważne są firmy