Rząd nie załatwi wam kontraktów!

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 10-06-2003, 00:00

Kandydaci na kontrahentów amerykańskich firm, które mają działać w Iraku, muszą samodzielnie postarać się o kontrakt i zostaną ocenieni według standardów zza oceanu. To bardzo trudne, może się nie udać, ale i tak się opłaci — mówi W. Clark McFadden II, partner w waszyngtońskim biurze kancelarii Dewey Ballantine LLP.

„Puls Biznesu”: Czy polskie firmy muszą starać się o kontrakty na odbudowę Iraku? Przecież Polska tak się wsławiła podczas wojny, że chyba należy nam się jakaś nagroda...

W. Clark McFadden II: To nie tak. Przynajmniej w fazie początkowej kontrakty będą przyznawane przez amerykańskie firmy zgodnie z amerykańskim prawem. Trzeba więc zdobyć kontrakt, przedstawić ofertę, przejść przez całą procedurę, która na razie nie jest jeszcze ostatecznie ukształtowana. Tu nikt nikomu niczego nie załatwi. Polski rząd może wyłącznie pomóc firmom w uzyskaniu informacji, a przede wszystkim zaświadczyć o ich wiarygodności.

— Mówi się, że atutem polskich firm jest doświadczenie w pracy w Iraku, zapominając, że było to 20 lat temu, kontrakty podpisywały rządy, nie było żadnych przetargów. Jakie atuty mają polskie firmy dziś?

— Za wami przemawia fakt, że amerykański rząd i amerykańskie firmy chcą spróbować współpracy z polskimi spółkami nie tylko w Iraku, ale i na świecie. To jednak za mało, by otrzymać kontrakt. Polskie firmy muszą udowodnić, że kwalifikują się do wykonania zadania. Jest też kilka innych wymogów, m.in. finansowe. Trzeba przedstawić gwarancję wykonania wartości 10 proc. kontraktu, czyli wykazać, że jest się w stanie samodzielnie wykonać zadanie, zakwaterować pracowników, zdobyć materiały. Trzeba też wykazać, że jest się w stanie działać w Iraku, z irackimi pracownikami i firmami. Tu polskie firmy mają mocną pozycję.

— Czy spodziewa się Pan komplikacji związanych z działaniem polskich firm w ramach amerykańskiego prawodawstwa?

— Problemów może być sporo. To jeden z obszarów, w których polskie firmy będą musiały się wiele nauczyć. Amerykańskie prawo dotyczące przyznawania kontraktów jest bardzo szczegółowe. Nie wiadomo, jak będzie działało w Iraku. Niejasne są kwestie wierzytelności czy ubezpieczeń. Prawdopodobnie od przyjętych w USA przepisów będą wyjątki. W większości kontraktów firmy będą musiały same znaleźć źródła finansowania, a potem realizować zyski. Polskie firmy muszą się przygotować...

—... na wyższe standardy?

— Powiedziałbym: inne. Wymogi rządu precyzują przypadki, gdy nie można żądać zwrotu kosztów, poczynając od biletów lotniczych w klasie biznes, na lobbingu kończąc.

— Z tego, co Pan mówi, wynika, że z tymi kontraktami nie będzie tak łatwo.

— Nawet jeśli polskie firmy nie zdobędą kontraktów teraz, jeśli wykażą, że są w stanie działać zgodnie z wymogami amerykańskiego rządu, będą mieć szansę na otrzymanie kontraktów w projektach realizowanych gdzie indziej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd nie załatwi wam kontraktów!