Rząd odkrył budżetowe karty

opublikowano: 28-08-2019, 22:00

Tajemniczy sposób łatania dziury w FUS, ukryty deficyt samorządów i podwyżka akcyzy na alkohol — to tylko niektóre elementy budżetu przedwyborczego rządu PiS

Dzień po konferencji premiera Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przyszłorocznego budżetu wraz z uzasadnieniem. Po lekturze dokumentu więcej jest pytań niż odpowiedzi — dotyczą głównie zwiększonych wpływów do budżetu, kwestii drażliwej dla rządu w okresie przedwyborczym.

Deficyt jednak jest

Na początku warto zaznaczyć, że zrównoważony budżet, o którym informowano we wtorek, dotyczył jedynie centralnego budżetu państwa, bowiem cały sektor finansów publicznych ma w 2020 r. mieć deficyt na poziomie 17,5 mld zł, a więc 0,7 proc. PKB. Jako że sektor ten składa się z sektora rządowego i sektora samorządowego, można zauważyć, że całość deficytu przejmują na siebie samorządy. W tej kategorii lepsze wyniki Polska miała choćby w 2018 r., gdy finanse publiczne zanotowały nadwyżkę w wysokości 3,7 mld złotych. Jednocześnie dzięki szybkiemu wzrostowi gospodarczemu sukcesywnie spada dług publiczny w relacji do PKB. W 2018 r. wskaźnik ten był na poziomie 46,5 proc. Jeśli przyszłoroczne plany rządu zostaną zrealizowane, spadnie on do 43,5 proc. To znacząco poniżej zarówno unijnej granicy 60 proc. PKB, jak i progu ostrożnościowego w wysokości 55 proc. zawartego w polskiej konstytucji.

Tajemniczy FUS

Zdecydowanie największą zagadką projektu budżetu państwa na 2020 r. jest wysokość dotacji na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, która co roku zasypuje różnice między zebranymi składkami a należnymi świadczeniami emerytalnymi. W 2019 r. rząd przeznaczył na ten cel ponad 49 mld zł, w przyszłym roku jednak planuje wydanie jedynie 26 mld zł. To najniższa dotacja dla FUS od 2007 r., czyli sprzed kryzysu, kiedy ludności w wieku produkcyjnym było o 1,3 mln więcej niż obecnie, a koniunktura gospodarcza była lepsza, niż prognozuje się na nadchodzący rok. Część różnicy pokryć ma zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co w 2020 r. przyniesie FUS dodatkowe 7,45 mld zł. To wciąż jednak o 15,55 mld zł mniej niż w tym roku. W wyniku reformy OFE do FUS w przyszłym roku wpłynie 9,65 mld zł z tytułu opłaty przekształceniowej oraz 3,5 mld zł składek, które dotychczas trafiały na konta w OFE.

Nawet jednak po odliczeniu tych dodatkowych przychodów dotacja z budżetu państwa na FUS ma być mniejsza o 2,4 mld zł niż w tym roku. Poszukując wyjaśnienia, warto wrócić do aktualizacji programu konwergencji, w której rząd planował „ograniczenie unikania płacenia składek polegającego na zawieraniu umów śmieciowych zamiast umów o pracę” oraz „poszerzanie bazy przychodów z umów śmieciowych, od których płacone są składki na ubezpieczenia społeczne”. Pod tymi mglistymi pojęciami kryje się objęcie składkami na ZUS wszystkich umów o dzieło i umów-zleceń. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które jest pomysłodawcą takiego rozwiązania, przyznało w maju, że było ono rozważane.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Akcyza także w górę

Zgodnie z obietnicą, która pojawiła się w aktualizacji programu konwergencji, rząd proponuje także podwyżkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Podwyżka o 3 proc. ma przynieść dodatkowe 1,146 mld zł, co z perspektywy ogółu dochodów planowanych na poziomie 429,5 mld zł nie wydaje się znaczącym dochodem, jednak może okazać się problematycznym rozwiązaniem dla partii rządzącej u progu wyborów.

Rząd planuje także drobne zmiany w budżecie samorządów terytorialnych. Udział gmin we wpływach z podatku PIT wzrośnie z 49,93 proc. w 2019 r. do 50,01 proc. w 2020, co oznacza, że z tego tytułu przychody gmin wzrosną o ok. 5 mln zł.

Teraz projekt trafia do konsultacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Już wiadomo, że część jej członków, szczególnie ci reprezentujący przedsiębiorców, będą próbowali usunąć z projektu likwidację limitu składek, jednak powodzenie ich działań jest mało prawdopodobne. Do Sejmu budżet trafić musi do końca września.

23 mld zł O tyle mniejsza ma być dotacja na FUS. Ta kwota ma sfinansować większość dodatkowych wydatków budżetowych.

43,5 proc. Taki państwowy dług publiczny w relacji do PKB planuje rząd po 2020 r.

5227 zł Tyle przeciętnie ma wynieść wynagrodzenie w gospodarce narodowej w przyszłym roku.

2,1 proc. Tyle, w relacji do PKB, mają wynieść wydatki na wojsko, co spełnia cele stawiane Polsce przez NATO.

28,5 mld zł Tyle w przyszłym roku rząd wyda na obsługę zadłużenia skarbu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu