Rząd odkrył budżetowe karty

opublikowano: 28-08-2019, 22:00

Tajemniczy sposób łatania dziury w FUS, ukryty deficyt samorządów i podwyżka akcyzy na alkohol — to tylko niektóre elementy budżetu przedwyborczego rządu PiS

Dzień po konferencji premiera Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przyszłorocznego budżetu wraz z uzasadnieniem. Po lekturze dokumentu więcej jest pytań niż odpowiedzi — dotyczą głównie zwiększonych wpływów do budżetu, kwestii drażliwej dla rządu w okresie przedwyborczym.

Deficyt jednak jest

Na początku warto zaznaczyć, że zrównoważony budżet, o którym informowano we wtorek, dotyczył jedynie centralnego budżetu państwa, bowiem cały sektor finansów publicznych ma w 2020 r. mieć deficyt na poziomie 17,5 mld zł, a więc 0,7 proc. PKB. Jako że sektor ten składa się z sektora rządowego i sektora samorządowego, można zauważyć, że całość deficytu przejmują na siebie samorządy. W tej kategorii lepsze wyniki Polska miała choćby w 2018 r., gdy finanse publiczne zanotowały nadwyżkę w wysokości 3,7 mld złotych. Jednocześnie dzięki szybkiemu wzrostowi gospodarczemu sukcesywnie spada dług publiczny w relacji do PKB. W 2018 r. wskaźnik ten był na poziomie 46,5 proc. Jeśli przyszłoroczne plany rządu zostaną zrealizowane, spadnie on do 43,5 proc. To znacząco poniżej zarówno unijnej granicy 60 proc. PKB, jak i progu ostrożnościowego w wysokości 55 proc. zawartego w polskiej konstytucji.

Tajemniczy FUS

Zdecydowanie największą zagadką projektu budżetu państwa na 2020 r. jest wysokość dotacji na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, która co roku zasypuje różnice między zebranymi składkami a należnymi świadczeniami emerytalnymi. W 2019 r. rząd przeznaczył na ten cel ponad 49 mld zł, w przyszłym roku jednak planuje wydanie jedynie 26 mld zł. To najniższa dotacja dla FUS od 2007 r., czyli sprzed kryzysu, kiedy ludności w wieku produkcyjnym było o 1,3 mln więcej niż obecnie, a koniunktura gospodarcza była lepsza, niż prognozuje się na nadchodzący rok. Część różnicy pokryć ma zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co w 2020 r. przyniesie FUS dodatkowe 7,45 mld zł. To wciąż jednak o 15,55 mld zł mniej niż w tym roku. W wyniku reformy OFE do FUS w przyszłym roku wpłynie 9,65 mld zł z tytułu opłaty przekształceniowej oraz 3,5 mld zł składek, które dotychczas trafiały na konta w OFE.

Nawet jednak po odliczeniu tych dodatkowych przychodów dotacja z budżetu państwa na FUS ma być mniejsza o 2,4 mld zł niż w tym roku. Poszukując wyjaśnienia, warto wrócić do aktualizacji programu konwergencji, w której rząd planował „ograniczenie unikania płacenia składek polegającego na zawieraniu umów śmieciowych zamiast umów o pracę” oraz „poszerzanie bazy przychodów z umów śmieciowych, od których płacone są składki na ubezpieczenia społeczne”. Pod tymi mglistymi pojęciami kryje się objęcie składkami na ZUS wszystkich umów o dzieło i umów-zleceń. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które jest pomysłodawcą takiego rozwiązania, przyznało w maju, że było ono rozważane.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Akcyza także w górę

Zgodnie z obietnicą, która pojawiła się w aktualizacji programu konwergencji, rząd proponuje także podwyżkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Podwyżka o 3 proc. ma przynieść dodatkowe 1,146 mld zł, co z perspektywy ogółu dochodów planowanych na poziomie 429,5 mld zł nie wydaje się znaczącym dochodem, jednak może okazać się problematycznym rozwiązaniem dla partii rządzącej u progu wyborów.

Rząd planuje także drobne zmiany w budżecie samorządów terytorialnych. Udział gmin we wpływach z podatku PIT wzrośnie z 49,93 proc. w 2019 r. do 50,01 proc. w 2020, co oznacza, że z tego tytułu przychody gmin wzrosną o ok. 5 mln zł.

Teraz projekt trafia do konsultacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Już wiadomo, że część jej członków, szczególnie ci reprezentujący przedsiębiorców, będą próbowali usunąć z projektu likwidację limitu składek, jednak powodzenie ich działań jest mało prawdopodobne. Do Sejmu budżet trafić musi do końca września.

23 mld zł O tyle mniejsza ma być dotacja na FUS. Ta kwota ma sfinansować większość dodatkowych wydatków budżetowych.

43,5 proc. Taki państwowy dług publiczny w relacji do PKB planuje rząd po 2020 r.

5227 zł Tyle przeciętnie ma wynieść wynagrodzenie w gospodarce narodowej w przyszłym roku.

2,1 proc. Tyle, w relacji do PKB, mają wynieść wydatki na wojsko, co spełnia cele stawiane Polsce przez NATO.

28,5 mld zł Tyle w przyszłym roku rząd wyda na obsługę zadłużenia skarbu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane