Rząd zamyka żłobki i fryzjerów

opublikowano: 25-03-2021, 11:00

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili nowe obostrzenia, które od najbliższej soboty zostaną wprowadzone w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. To m.in. zamknięcie wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz przedszkoli i żłobków.

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Fot. Adam Guz/KPRM

Mateusz Morawiecki stwierdził na początku swojego wystąpienia, że Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy, a służba zdrowia jest obecnie na granicy wydolności. "Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli" - przyznał premier. Zaapelował też do Polaków o spędzenie nadchodzących świąt wielkanocnych w możliwie jak najwęższym gronie.

“Mamy regiony, gdzie sytuacja jest bardzo trudna. To woj. mazowieckie i woj. śląskie” - powiedział minister zdrowia. Dodał, że sytuacja na Śląsku będzie wymagała stosowania specjalnych środków. Adam Niedzielski stwierdził, że obecnie trwają prace nad odtworzeniem bazy łóżek covidowych z czasów drugiej fali epidemii. Efekty mają być widoczne w najbliższych dniach.

Od soboty, 27 marca, na okres dwóch tygodni, wprowadzone zostaną nowe obostrzenia, w tym:

– zamknięcie sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2000 m2

– zmniejszenie liczby wiernych mogących przebywać w obiektach kultu religijnego - jedna osoba na 20 m2 powierzchni

– zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych

– zamknięcie żłobków i przedszkoli, placówki będą dostępne dla dzieci pracowników służby zdrowia i służb porządkowych

– zamknięcie obiektów sportowych, które będą czynne jedynie dla zawodników

O godz. 10:30 Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy dzienny raport o koronawirusie. W ciągu ostatniej doby wykryto 34 151 nowych zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarło 107 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami 413 osób. To kolejny dzienny rekord.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane