Rząd PiS chce znieść podatek Tuska

Jarosław Królak
opublikowano: 07-09-2016, 18:11

Resort kultury planuje powrót do nielimitowanych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów dla twórców.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) opracowało projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), którego celem jest przywrócenie preferencji fiskalnych rozmaitym twórcom i artystom (lista zawodów w ramce).

Projekt mówi, że osoby wykonujące zawody artystyczne będą mieć prawo do pełnego, nielimitowanego odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. „Proponowane zmiany obejmą preferencje podatkowe dotyczące uprawnienia do korzystania z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców z jednoczesną likwidacją ograniczeń w jego wysokości” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zmiana ta skasuje więc wprowadzony 1 stycznia 2013 r. przez rząd PO-PSL  (osobiście forsowany przez ówczesnego premiera Donalda Tuska) maksymalny próg odliczeń kosztów uzyskania przychodów (42,7 tys. zł rocznie). Ustanowienie tego progu oznaczało w praktyce, że artyści i twórcy ponoszący wyższe koszty swych działań zawodowych muszą płacić wyższe niż wcześniej podatki. Zniesienie tego limitu oznacza, że znów odliczyć będzie można pełne 50-procentowe koszty. Przykład: jeżeli jakiś twórca czy artysta zarobi 100 tys. zł, to po odliczeniu zryczałtowanych 50-prococentowych kosztów zapłaci podatek dochodowy tylko od tej drugiej połowy czyli od 50 tys. zł. Jeżeli zarobi 5 tys. zł to podatek zapłaci od 2,5 tys. zł.

Jak ministerstwo tłumaczy obniżenie podatków twórcom i artystom? „Sukcesy twórcze i artystyczne często nie przekładają się na sukcesy ekonomiczno-finansowe, zwłaszcza rynkowe. Natomiast każda praca twórcza i artystyczna wymaga znacznie większych nakładów osobistych w celu osiągnięcia jej efektów i znacznie dłuższego, specjalistycznego przygotowania, indywidualnych uzdolnień i talentów niż inne rodzaje pracy o charakterze typowym i odtwórczym. Ryzyko ekonomiczne i zawodowe w pracy twórczej jest też zazwyczaj bardzo wysokie, co stanowi również o jej wysokich osobistych kosztach, osiąganych przychodach i zyskach.” – czytamy w uzasadnieniu.

50-procentowe koszty będzie można odliczać od przychodu pomniejszonego o składki na ZUS oraz na ubezpieczenie zdrowotne. 

Resort kultury szacuje, że z planowanych zmian każdego roku może skorzystać ponad 100 tys. twórców i artystów. Oblicza, że rocznie budżet państwa będzie to kosztowało ok. 200 mln zł. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Projekt teraz trafi do uzgodnień społecznych i konsultacji międzyresortowych.  Jednak Ministerstwo Finansów (MF) już raz w tym roku skrytykowało takie plany resortu kultury. Na początku 2016 r. rząd pracował nad nowelizacją ustawy o PIT. MKiDN zaproponowało dołączenie do tamtego projektu regulacji o zniesieniu limitu kosztów dla twórców i artystów. Opór MF spowodował, że zmiana nie znalazła się w projekcie. Jak będzie tym razem? Jeżeli minister kultury już się porozumiał z ministrem finansów, to problemu nie będzie. Jeżeli nie, to znowu może wystąpić konflikt. 
 

Słowo się rzekło:
Słowo się rzekło:
Minister kultury Piotr Gliński na początku tego roku obiecał twórcom i artystom zniesienie „podatku Tuska”. Jak widać, zamierza dotrzymać danego słowa.
Robert Gardziński/FORUM
Szczęśliwcy
Lista artystów i twórców którzy uzyskają podatkowe preferencje: architekci, architekci wnętrz, architekci krajobrazu, urbaniści, pisarze, poeci, malarze, rzeźbiarze, muzycy, fotograficy, twórcy audiowizualni, choreografowie, lutnicy artystyczni, artyści ludowi, dziennikarze, aktorzy, artyści estrady, reżyserzy teatralni i estradowi, tancerze, cyrkowcy, dyrygenci, wokaliści, instrumentaliści, kostiumografowie, scenografowie, reżyserzy, scenarzyści, operatorzy dźwięku i obrazu, montażyści, kaskaderzy, publicyści, uczestnicy konkursów z dziedziny kultury i sztuki. 
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane