Więcej ulg dla twórców i artystów

opublikowano: 01-10-2017, 22:00

Do 85,5 tys. zł rocznie może wzrosnąć limit ryczałtowych 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców i artystów.

Jest duża szansa, że w przyszłym roku większa grupa artystów i twórców zapłaci niższy podatek dochodowy. Stanie się tak dzięki dwukrotnemu podwyższeniu ryczałtowych 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Zmianę zapowiedzieli wicepremier Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński, minister kultury.

OBNIŻKA PODATKU: Resort kultury proponuje skasować limit ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów dla twórców i artystów.
Fot. Marek Wiśniewski

— Także artystom XXI wieku, grafikom komputerowym, programistom chcemy tworzyć lepszą przestrzeń do działania. Działalność twórców i artystów ma bezpośrednie przełożenie na rozwój gospodarki i technologii — mówił wicepremier Morawiecki. Powołał się na… współtwórcę Apple’a.

— Podobnie jak Steve Jobs, uważam, że najlepsze wynalazki powstają na styku sztuki i technologii. Nie chcemy być tylko imitatorami, chcemy być kreatywni — dodał Mateusz Morawiecki. Od 1 stycznia 2013 r. limit ryczałtowych 50 proc. kosztów uzyskania przychodów wynosi 42,7 tys. rocznie. Został wprowadzony przez rząd PO-PSL. Osobiście zdeterminowany do jego wprowadzenia był premier Donald Tusk (stąd nazwa ograniczenia — podatek Tuska). Rząd PiS chce limit podnieść do 85,5 tys. zł rocznie. Oznacza to, że 50-procentowe koszty będą przysługiwały do 171 tys. zł przychodów rocznie. Skutkiem będzie zwiększenie możliwości płacenia niższych podatków dochodowych. Rząd szacuje, że zmiana będzie kosztowała budżet państwa ok. 200 mln zł rocznie. Zadowolenia nie ukrywał minister Gliński, dla którego będzie to już trzecie podejście do tematu zwiększenia ulg dla artystów.

— Jest zgoda Ministerstwa Finansów, żeby dwukrotnie zwiększyć limit przychodów, od których można odliczyć 50 proc. kosztów uzysku, co dla wszystkich środowisk twórców, artystów, dziennikarzy i naukowców jest dobrą informacją — mówił Piotr Gliński.

Może powiedzieć: „do trzech razy sztuka”. Pierwsze podejście do zupełnego zniesienia limitu 50 proc. kosztów dla wskazanych grup twórców i artystów zrobił na początku 2016 r. Zgłosił poprawkę do projektu nowelizacji ustawy o PIT. Niestety, posłowie PiS jej nie przyjęli. Drugi raz zawalczył jesienią 2016 r. (ulga miała objąć 111 tys. osób). Opór resortu finansów spowodował, że jego projekt trafił do kosza. Resort argumentował, że budżetu nie stać na zniesienie limitu, a ponadto zmiana mogłaby posłużyć do… zaniżania zobowiązań podatkowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane