Rząd planuje nowy podatek od aut - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-11-2005, 08:43

Wprowadzenie nowego podatku od samochodów zamiast akcyzy to jeden z priorytetów rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Ale od kiedy ten podatek wejdzie i ile będą płacić kierowcy, jeszcze w ogóle nie wiadomo, pisze "Gazeta Wyborcza".

Wprowadzenie nowego podatku od samochodów zamiast akcyzy to jeden z priorytetów rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Ale od kiedy ten podatek wejdzie i ile będą płacić kierowcy, jeszcze w ogóle nie wiadomo, pisze "Gazeta Wyborcza".

Obecnie przy zakupie samochodu w Polsce płaci się jednorazowo podatek akcyzowy. Jest on naliczany od wartości pojazdu, a jego stawka zależy od pojemności silnika i wieku auta. Im pojazd jest starszy, tym podatek jest wyższy i maksymalnie wynosi 65 proc.

W projekcie budżetu na 2006 r. rząd Marka Belki zaproponował już zniesienie podatku akcyzowego. Z powodu tego podatku mamy bowiem na pieńku z Komisją Europejską, która sprawdza, czy polskie zasady naliczania akcyzy nie dyskryminują sprowadzania używanych aut z UE. Ale, aby znieść akcyzę, należy wprowadzić taki podatek, który zapewni budżetowi ok. 1 mld zł dochodów rocznie. Tyle budżet zarabiał ostatnio na akcyzie od samochodów.

Co zaproponuje rząd Marcinkiewicza zamiast akcyzy od samochodów? W Ministerstwie Finansów jeszcze nie wiedzą. - Nie mamy innego projektu niż odrzucony w tym roku przez Sejm projekt opłaty ekologicznej od samochodów, powiedziała "Wyborczej" Zofia Ogińska z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Marek Zuber, doradca premiera Marcinkiewicza, powiedział "Gazecie", że pracami nad nowym podatkiem od samochodów zajmuje się specjalny zespół w kancelarii premiera. - Jest kilka koncepcji, ale decyzje jeszcze nie zapadły - oświadczył. "GW" pisze, że w grę wchodzą: coroczny niski podatek (proponowany np. przez firmę Samar); lub projekt jednorazowej opłaty ekologicznej, jaką proponował rząd Marka Belki.

Zuber powiedział dziennikowi, że własną propozycję nowego podatku omawiał z premierem Marcinkiewiczem także pewien związek producentów samochodów. Z jakim konkretnie związkiem producentów rozmawiał premier? - Jan Dziedziczak z biura prasowego rządu nie odpowiedział "Wyborczej" na to pytanie.

Zdaniem Marka Zubera dobrą propozycją był projekt opłaty ekologicznej od samochodów zaproponowany przez rząd Marka Belki, lecz odrzucony jednomyślnie przez Sejm, w tym przez PiS. - Ten projekt został odrzucony z powodów politycznych, uważa Zuber.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane