Rząd pomoże ciąć komunalne koszty

MEW
opublikowano: 11-06-2013, 19:05

Ustawa o organizacji samorządów może przynieść ponad 1 mld zł oszczędności.

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy, która ma uelastycznić i usprawnić prace lokalnych władz. Najważniejszą zmianą proponowaną przez rząd jest zachęta do tworzenia centrów usług wspólnych. Teraz wiele instytucji podległych samorządom często ma odrębną księgowość, dział kadrowy czy obsługę administracyjną. Połączenie tych funkcji na poziomie samorządu może pozwolić na znaczne oszczędności - nawet 1 mld zł rocznie.

Rząd chce też ułatwić współpracę między poszczególnymi samorządami na przykład poprzez wprowadzenie możliwości tworzenia związków powiatowo-gminnych. Chce też poprawić zachęty finansowe dla łączenia się samorządów. Dotychczasowe regulacje oparte o 5-procentowy dodatkowy wpływ z PIT-u nie sprawdziły się i samorządy z nich nie korzystały.

MAiC proponuje też w ustawie uelastycznienie i zmianę niektórych podatków (dotyczy to na przykład podatku leśnego, rolnego, od spadków i darowizn czy od czynności cywilno-prawnych). Gminy dostaną narzędzie w bardziej swobodnym kształtowaniu opłat za parkowanie – zarówno jeśli chodzi o wysokość opłat. jak i dni, podczas których opłaty mają być naliczane.

Więcej w jutrzejszym "PB"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane