Rząd pozbawi Kowalskiego portfela

opublikowano: 21-11-2016, 22:00

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomi platformę, pozwalającą urzędnikom i policjantom na sprawdzenie dokumentów przez internet. Ruszy w maju.

Portfele odejdą do lamusa, bo wszystko, co w nich nosimy, będziemy dostępne za pomocą telefonu. Z takiego założenia wychodzi Ministerstwo Cyfryzacji, które intensywnie pracuje nad platformą mDokumenty. Rozwiązanie ma być bardzo proste i tanie, a jednocześnie ułatwić obywatelom życie i kontakty z urzędnikami.

- 5G to nowe możliwości dla konsumentów i przedsiębiorców, nowe modele biznesowe i rozwiązania - zapewnia Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.
Zobacz więcej

- 5G to nowe możliwości dla konsumentów i przedsiębiorców, nowe modele biznesowe i rozwiązania - zapewnia Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Marek Wiśniewski

— W administracji wciąż dominuje rzeczywistość analogowa — papiery, wiązane teczki i spinacze. Robimy jednak bardzo poważny krok w kierunku cyfryzacji. W maju rozpoczną się zaawansowane testy platformy, dzięki której podczas wizyty w urzędzie nie trzeba będzie mieć ze sobą dowodu osobistego, wystarczy telefon. Potem będziemy na nią stopniowo wprowadzać kolejne dokumenty — mówi Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Ministerstwo rozmawia już z pierwszymi urzędami i samorządami, w których usługa ma być testowana od maja przyszłego roku. Oficjalny start zapowiedziano na koniec czerwca 2016 r. Mechanizm funkcjonowanianie jest skomplikowany — w przypadku konieczności weryfikacji dowodu osobistego przez urzędnika bądź policjanta będzie można zamiast tego podać numer PESEL lub… własny numer telefonu, o ile wcześniej zarejestrowało się go na witrynach gov.pl. Za pomocą autoryzowanego w systemie komputera lub urządzenia mobilnego z przeglądarką urzędnik będzie mógł następnie wysłać zapytanie do bazy danych, a obywatel otrzyma wtedy SMS z informacją o tym, kto i o jakie dane pyta, a także z kodem jednorazowym. Po jego podaniu na ekranie urzędnika wyświetli się elektroniczna wersja dowodu osobistego.

— Platforma będzie łączyć się z funkcjonującymi bazami danych. Zaczynamy od dowodu osobistego, ale w październiku przyszłego roku chcielibyśmy udostępnić prawo jazdy, a do końca 2017 r. karty rejestracyjne pojazdów i dowody ubezpieczenia OC, tak by kierowca w czasie kontroli musiał mieć przy sobie tylko telefon. Dzięki korzystaniu z funkcjonujących już rozwiązań koszt projektu nie jest wysoki — to 4,5 mln zł. Wprowadzimy też uzupełniającemechanizmy weryfikacji, pozwalające na ustalenie tożsamości np. przy braku zasięgu — mówi Arkadiusz Szczebiot, chief technology officer w resorcie cyfryzacji. Korzystanie z platformy nie będzie obowiązkowe. Przedstawiciele ministerstwa zapewniają też, że mDokumenty będą bezpieczne — dokumenty nie będą zapisywane na telefonach użytkowników, a dostępu do danych nie uzyskają nieautoryzowane osoby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy