Rząd przyjął kary dla menedżerów

opublikowano: 21-11-2012, 00:00

Za udział w kartelach szefom firm będzie grozić kara finansowa do 0,5 mln EUR, ale dostaną szansę na rozgrzeszenie.

Na nic zdały się protesty środowisk przedsiębiorców i apele o rezygnację z pomysłu surowych sankcji finansowych dla kadry kierowniczej za organizowanie i uczestnictwo w nielegalnych porozumieniach uderzających w rynek. Wczoraj Rada Ministrów zaakceptowała projekt założeń noweli ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, w której jest zawarta kontrowersyjna propozycja. Teraz powstanie projekt konkretnych przepisów. Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), przekonała rząd, że wprowadzenie osobistej finansowej odpowiedzialności menedżerów poprawi skuteczność walki z kartelami. Dziś karane są tylko firmy biorące w nich udział (do 10 proc. rocznego przychodu).

— W obecnym stanie prawnym to firma ponosi pełną odpowiedzialność za decyzje podejmowane przez jednego lub kilku menedżerów. Ci natomiast pozostają bezkarni. Dlatego ewentualne sankcje finansowe bywają wkalkulowane w ryzyko działalności przedsiębiorcy. W ten sposób prewencyjna rola prawa jest znacznie osłabiona — uważa prezes UOKiK. Organizacje przedsiębiorców twierdzą, że ustalony maksymalny pułap kary na poziomie 0,5 mln EUR (ponad 200 tys. zł) jest zdecydowanie za wysoki, a ponadto projekt nie gwarantuje pełnego prawa do obrony. Urząd uspokaja. We wczorajszym komunikacie stwierdza, że ustawa ma zawierać zamknięty katalog naruszeń prawa, wysokość kary będzie adekwatna do przewinienia i zarobków menedżera, a najwyższy wymiar sankcji będzie orzekany wyjątkowo. Każdy ukarany ma mieć pełne prawo do obrony, ponieważ wszystkie decyzje prezesa UOKiK skontroluje sąd. Co ważne, menedżerowie będą karani tylko wtedy, gdy sankcja wcześniej spadnie na ich firmy. Gdy sąd zdejmie ją z firmy, automatycznie oczyści szefa.

— Ponadto menedżerowie będą mogli liczyć na obniżenie bądź całkowitą redukcję kary dzięki współpracy z urzędem w ramach programu łagodzenia kar leniency — zaznacza Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK. Warunkiem będzie wyjawienie wszystkich okoliczności powstania i działania kartelu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd przyjął kary dla menedżerów