Rząd przytnie papierologię

opublikowano: 22-10-2017, 22:00

We wtorek Rada Ministrów zapewne przyjmie projekt skracający z 50 do 10 lat okres obowiązkowego magazynowania dokumentów pracowniczych.

Po ponad roku żmudnych prac Ministerstwo Rozwoju (MR) wreszcie finiszuje z bardzo ważnym dla przedsiębiorców antybiurokratycznym projektem. Pierwszym punktem jutrzejszych obrad Rady Ministrów jest projekt ustawy o skróceniu okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacji.

To istotny element tzw. planu Morawieckiego, którego celem jest ułatwienie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Projekt przewiduje aż 5-krotne skrócenie czasu, przez jaki przedsiębiorcy muszą archiwizować i utrzymywać dokumenty pracownicze niezbędne do ustalania świadczeń emerytalno-rentowych.

Obecnie jest to 50 lat, najdłużej w Europie. Resort rozwoju uparł się na radykalne skrócenie tego okresu do 10 lat. Gdyby się nie uparł, to zapewne projekt zostałbystorpedowany przez biurokratyczne lobby, które od początku próbowało go zatopić, a przynajmniej nie dopuścić do aż tak dużych zmian.

Na przykład, resort spraw wewnętrznych chciał, aby dla służb mundurowych okres ten nie był krótszy niż 30 lat. Ministerstwo Finansów obstawało za okresem 20-letnim. Komisja Nadzoru Finansowego lobbowała za 25-letnim. Ponadto silny opór stawiały związki zawodowe twierdzące, że na tak znacznym skróceniu czasu utrzymywania dokumentów stracą pracownicy, ponieważ znacznie trudniej im będzie udowodnić staż pracy na potrzeby uzyskiwania uprawnień emerytalno-rentowych. Resort rozwoju nie ugiął się i cierpliwie tłumaczył konieczność skrócenia okresu archiwizacji.

Mozolne, trwające rok uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne zakończyły się wypracowaniem kompromisu korzystnego dla firm, ale i zabezpieczającego prawa pracownicze. Drugą istotną wprowadzaną zmianą jest umożliwienie firmom przechowywania akt pracowniczych także w wersji elektronicznej (dla chętnych). Od samego początku projekt MR miał pełne poparcie organizacji przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy