Rząd Rosji chce lepszych prognoz od banku centralnego

opublikowano: 07-02-2023, 15:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rząd Rosji wywiera presję na bank centralny aby publikował bardziej optymistyczne prognozy dotyczące gospodarki i zasygnalizował gotowość luzowania polityki monetarnej, informuje Bloomberg powołując się na anonimowe źródła.

W piątek odbędzie się pierwsze w tym roku posiedzenie banku centralnego Rosji. Przedstawiciele władz chcą, aby wysłał on jasną wskazówkę, że stopy procentowe mogą zostać obniżone później w tym roku, twierdzą informatorzy agencji. Elwira Nabiullina, szefowa Banku Rosji, a także jej współpracownicy, jak dotąd nie chcą wysyłać takiego sygnału obawiając się wzrostu inflacji. Skłaniają się raczej do przekazania, że nie ma dużej przestrzeni do obniżenia stóp. Są natomiast gotowi do przedstawienia bardziej optymistycznych prognoz dla gospodarki Rosji, twierdzą informatorzy agencji.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że ostatnia prognoza banku centralnego Rosji, z października, przewiduje stopę procentową w 2023 roku w przedziale 6,5-8,5 proc. Oznacza to możliwość zarówno podwyżki, jak i obniżki stóp. Ekonomiści są zgodni, że w najbliższy piątek bank centralny utrzyma trzeci raz z rzędu główną stopę na poziomie 7,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane