Rząd rozpatrzy plan prywatyzacji górnictwa do końca XI

16-11-2004, 19:46

Strategia prywatyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego będzie rozpatrzona przez rząd najdalej do końca listopada, poinformował we wtorek Tadeusz Soroka, wiceminister skarbu.

„Strategia prywatyzacji górnictwa węgla kamiennego będzie rozpatrywana przez rząd prawdopodobnie na posiedzeniu 23 listopada, a najdalej do końca tego miesiąca” – powiedział we wtorek dziennikarzom Tadeusz Soroka, wiceminister skarbu.

Soroka dodał, że Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się rozpatrzeniem przygotowanej przez resort skarbu strategii 18 listopada.

Według dokumentu, który MSP przedstawiło we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu spośród sześciu podmiotów z sektora węglowego dwa – Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW) oraz Węglokoks SA – zostaną sprywatyzowane w drodze oferty publicznej na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW).

„W przypadku JSW przewidzieliśmy tryb giełdowy, ale przedtem zostanie zbudowana wokół tej spółki grupa koksowo-węglowa” – powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu Soroka. Z informacji, które przestawił posłom resort skarbu wynika, że prywatyzacja JSW jest przewidziana na 2006 rok.

W kwietniu 2005 roku MSP wybierze doradcę prywatyzacyjnego przy tym projekcie, a w grudniu 2005 rozpocznie procedury prywatyzacyjne, czytamy w strategii przygotowanej przez MSP.

We wtorek wiceminister Soroka powiedział, że w przypadku Węglokoksu nie wyklucza się także „innego sposobu zagospodarowania akcji”, choć Skarb Państwa preferuje ofertę publiczną. Prywatyzacja tej spółki ma zostać uruchomiona przed końcem 2005 roku.

Plan prywatyzacji spółek węglowych przygotowany przez MSP zakłada, że spółka Lubelski Węgiel Bogdanka SA także trafi na giełdę, ale po integracji kapitałowej z podmiotem sektora elektroenergetycznego, najprawdopodobniej z Elektrownią Kozienice. „Obecnie przewidujemy integrację z Kozienicami, ale nie jest to ostatecznie przesądzone” – powiedział we wtorek Soroka.

Z pozostałych spółek sektora najbardziej zaawansowane są prace związane z prywatyzacją Katowickiego Holdingu Węglowego SA (KHW), który ma być sprzedawany w drodze rokowań z inwestorami. „Do podpisania umowy prywatyzacji tej spółki ma dojść w trzecim kwartale 2005” –powiedział Soroka. Z harmonogramu MSP wynika, że zaproszenie do rokowań w sprawie sprzedaży akcji KHW zostanie opublikowane w lutym 2005 roku.

Z informacji przekazanej we wtorek przez wiceministra skarbu wynika, że najmniej zaawansowane są prace związane z przekształceniami własnościowymi KWK Budryk SA oraz Kompanii Węglowej SA (KW).

„Obecnie czekamy na opinię Komisji Europejskiej w sprawie oddłużenia Budryka przez Ministerstwo Finansów” –powiedział Soroka. Według niego, jeśli z punktu widzenia UE będzie dopuszczalne oddłużenie, na które zgodziło się już MF, spółka może zostać sprywatyzowana w drodze rokowań z inwestorami albo włączona do innej spółki węglowej.

„Jeśli zaś chodzi o Kompanię Węglową to planujemy prywatyzację tej spółki w ostatniej kolejności” – powiedział Soroka. Wiceminister wyjaśnił, że w tej chwili KW jest nadal w trakcie restrukturyzacji i trzeba ją dokapitalizować, gdyż, choć generuje bieżące zyski, nadal ma ujemne kapitały.

Według strategii MSP prywatyzacja KW, największej spółki górniczej w Europie, mogłaby się odbyć w drodze oferty publicznej i/lub zaproszenia do rokowań, a rozpoczęcie przygotowań do tego procesu jest planowane na 2006 rok.

maza/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd rozpatrzy plan prywatyzacji górnictwa do końca XI