Rząd rozważa łączenie stoczni

PAP
opublikowano: 06-11-2002, 00:00

Jednym ze sposobów wzmocnienia stoczni mogłaby być ich konsolidacja - uważa Piotr Czyżewski, wiceminister skarbu.

— Rząd nie wyklucza, że w przyszłości złoży taką propozycję akcjonariuszom. Rząd angażując się w ratowanie przemysłu stoczniowego nie ma zamiaru w dłuższej perspektywie być właścicielem tego przemysłu. Potrzebni są inwestorzy, może lepsi niż dotychczasowi — mówił minister podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Wśród czynników, które wpłynęły na kryzys przemysłu stoczniowego w Polsce, wymienił m.in. błędy w zarządzaniu popełnione przez poprzednie kierownictwa, takie jak przyjmowanie zamówień, na które stocznie nie były przygotowane finansowo i obniżenie ogólnoświatowej koniunktury w tej branży.

Tymczasem Agencja Rozwoju Przemysłu podniosła kapitał Stoczni Szczecińskiej Nowej (SSN).

— ARP dokapitalizowała SSN kwotą 60 mln zł pochodzącą z kredytu pod zastaw akcji, które wniesiono do ARP — powiedziała Roma Sarzyńska, rzeczniczka Agencji.

Andrzej Stachura, prezes SSN, powiedział, że ARP wzięła kredyt pod zastaw części akcji TP SA. W tym tygodniu SSN weźmie 180 mln zł kredytu w Banku Handlowym. Pieniądze te pozwolą dokończyć statek dla armatora niemieckiego i dwa statki dla wietnamskiego. Obecnie stocznia ma portfel zamówień na 1 mld USD i jest w trakcie finalizacji kontraktów na budowę ośmiu statków o wartości 400 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd rozważa łączenie stoczni